logo

Fikirtepe’de Dönüşümü Uzlaşmaz Tutum Geciktiriyor

Fikirtepe’de Dönüşümü Uzlaşmaz Tutum Geciktiriyor

_fikirtepe_Yasin_bektas_uzlasmazKentsel Dönüşüm çalışmaları yürütülen Fikirtepe’de – projeleri geciktirmesi nedeniyle firmaların da, hak sahibi vatandaşların da uzlaşmaz tutumları  tepki görüyor.

Recep Kenan/itvhaber.com

İmza süreci tamamlanmak üzere olan birkaç parselde yaşanan anlaşmazlıklar yüzünden önemli bir bölümündeki proje çalışmaları çıkmaza giren “Fikirtepe’de Kentsel Dönüşüm” uygulamasına kurtarıcı olarak ileri sürülen “Acele Kamulaştırma” uygulamasında beklenen sonuç alınamadı.

“Acele Kamulaştırma” uygulamasının kurtarıcı olarak görüldüğü yaşanan anlaşmazlıklar nedeni ile hak sahipleri tarafından engellendiği ileri sürülen projelerin yanı sıra, imzaları tamamlanarak ada ölçeğinde uzlaşma sağlanan adalarda firmaların işe başlamadaki isteksizliklerine dikkat çekiliyor.

“Adalarında imza süreci tamamlanan Dumankaya İnşaat ve Başaran İnşaat gibi bazı firmalar var oturup sözleşmeleri imzalayıp uzlaşma sürecini tamamladılar” sözleri ile bölgede uzlaşmanın mümkün olduğunun bu uygulamalarla görüldüğünün altını çizen Fi-KENTDER Başkanı Yasin Bektaş, kendilerinin de firmalar ile vatandaşlar arasında uzlaşma sağlanmasına aracılık ettiklerini ve etmeye devam edeceklerini söyledi.

“Firmalarında Vatandaşlarında Uzlaşmaz Tutumlarını Tasvip Etmiyoruz”

Yasin Bektaş firmaların; “Nasıl olsa kamulaştırma olacak” düşüncesi, vatandaşların da; “Sona kaldım. Firma bana gebe. Bu firma ana istediğimi verecek…” şeklindeki yaklaşımları Fi-KENTDER olarak kendilerinin de tasvip etmediklerini söylüyor.

_fikirtepe_uzlasmaz

“İş Yapmada İsteksiz Firmalar Olduğunu Düşünüyoruz”

Bektaş, “Adil bir şekilde iki tarafta oturup karşılıklı olarak adilane koşullarda anlaşmaları gerekiyor. Bazı adalarda inatlaşmaların olduğunu, bu nedenle uzlaşmanın olanaksızlaştığını görüyoruz. Bazı adalarda sürecin bu nedenlilerle tıkandığını görüyoruz. Karşılıklı konuşularak anlaşılma yoluna gidilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda dernek olarak her türlü yardıma hazır olduğumuzu, uzlaştırma için gerekli girişimleri yapacağımızı söylüyoruz. Buna rağmen bazı firmaların bu duruma sıcak bakmadığını görüyoruz. Bu durum da firmaların iş yapma isteklerindeki ciddiyetleri konusunda kaygı duymamıza neden oluyor” sözleri ile uzlaşma dolayısıyla da iş yapma konusunda isteksiz olduğunu düşündükleri firmalar olduğunu düşündükler firmalar olduğunu kaydetti..

“Uzlaşmacı Firmalar Zarar Değil, Kar Ediyorlar”

Sözleşmelerde uzlaşmacı yaklaşım sergileyen firmaların zarara girdiği düşünülse de aslında uzun vadede zararlarının olmadığı, aksine ileride yaşanabilecek sorunlar nedeni ile ortaya çıkacak çok daha büyük zararların önlerinin alındığının altı çiziliyor.

“Fikirtepe’de Yaşanan Aksaklıkları Görüp Tedbir Alınır”

Fikirtepe’deki sürecin Yenisahra, Barbaros, Ünalan, Bahçelievler, Karabağlar ve Türkiye’nin genelinde bütün dönüşüm yapılması planlanan uygulamada örnek olacağına işaret ediliyor. Bu bölgelerin şanslı olduğu, Fikirtepe uygulamasında yaşanan aksaklıkları görerek tedbirleri alabileceklerine dikkat çekiliyor. Bu konuda en önemli örnek olarak, “firmaların maili yapılarını ve iş bitirebilme kapasitelerini iyi araştırmak” olarak veriliyor.

Bazı firmaların çok sayıda ada yada büyük alanda çalışma yürüterek bu alanları etaplara bölerek projeler uygulamayı planladıklarına dikkat çekilirken, bölgede vatandaşların beklentisinin kısa sürede tamamlanacak projelerle ev sahibi olmak ümidi ve beklentisinin altı çiziliyor.

 

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ