logo

Geri Kazanım Katılım Payı İşletmelerin Uygulaması

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (ÇŞB) tarafından yapılan açıklamada, basında yer alan ambalajlı ürünler için vatandaştan ücret alınacağı yönündeki haberlerin doğru olmadığı bildirildi.

Bazı basın kuruluşlarında “geri kazanım katılım payı” ile ilgili haberlerin yer aldığının belirtildiği Çevre ve Şehircilik Bakanlığın tarafından yapılan yazılı açıklamada, vatandaştan herhangi bir ücret alınmasının asla söz konusu olmadığı ifade edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (ÇŞB) açıklamasında, geri Kazanım Katılım Payı uygulamasının 29 Kasım 2018’de TBMM’deki tüm siyasi partilerin mutabakatıyla kabul edildiği anımsatılarak, bu uygulamanın katılım payına tabi ürünleri piyasaya süren işletmeleri ilgilendiren bir uygulama olduğu vurgulandı.

Ambalajlı ürünler için vatandaştan ücret alınacağı yönündeki haberlerin doğru olmadığı bildirilen açıklamada, vatandaştan herhangi bir ücret alınmasının asla söz konusu olmadığı kaydedildi.

Bakanlık açıklamasında, 2005’ten beri ambalaj atıkları ile akü, pil, lastik, madeni yağlar, elektronik eşya gibi özel atıkların yönetimi konusunda Bakanlığın yetkilendirdiği kuruluşların faaliyet gösterdiği belirtildi.

Etiketler: » » » » »
Share
1163 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ