logo

İBB Kent Lokantalarının Yenisi Sarıyer Rumelihisarüstü’nde Açıldı

İBB Kent Lokantalarının Yenisi Sarıyer Rumelihisarüstü’nde Açıldı

İBB Kent Lokantalarının dokuzuncusu, Gençlik Ofislerinin altıncısı, Sarıyer Rumelihisarüstü’nde, Boğaziçi Üniversitesi’nin girişinin karşısında açıldı.

İBB Kent Lokantalarının 9’uncusu, Gençlik Ofislerinin de 6’ncısı Ekrem İmamoğlu tarafından Boğaziçi Üniversitesi girişini karşısı Sarıyer Rumelihisarüstü’nde açıldı.

KENT LOKANTALARININ 9’NCUSU RUMELİHİSARÜSTÜ’NE AÇILDI

İBB Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, Kent Lokantalarının 9’uncusunu, Gençlik Ofislerinin de 6’ncısını, Sarıyer Rumelihisarüstü’nde açtı. İmamoğlu, öğle yemeğinde öğrenciler ve Boğaziçili akademisyenlerle Kent Lokantası’nda buluştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Kent Lokantalarının 9’uncusunu, Gençlik Ofislerinin de 6’ncısını, Sarıyer Rumelihisarüstü’nde, Boğaziçi Üniversitesi’nin güney kapı girişinin tam karşısında açtı. Açılışları gerçekleştirmek için Rumelihisarüstü Mahallesi’ne gelen İBB Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, Boğaziçili öğrenciler ve bölge sakinlerinin yoğun ilgisiyle karşılandı. İmamoğlu’na; Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat ve Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin de eşlik etti. Vatandaşların sevgi gösterileri altında yerleşkeye ulaşan İmamoğlu, ilk olarak öğrenciler ve Boğaziçili akademisyenlerle Gençlik Ofisi’nde bir araya geldi. Buradaki sohbetin ardından lokanta katına geçen İmamoğlu, öğle yemeğini öğrenciler ve akademisyenlerle birlikte yedi.

“KENT LOKANTALARININ ANA HEDEF KİTLESİ, ÖĞRENCİLER VE ÇALIŞANLAR”

Kent lokantalarını, 2022 yılının Temmuz ayından itibaren açmaya başladıklarını belirten İmamoğlu, “Gördüğünüz yemeğimiz, 29 TL olarak insanlarımıza servis ediliyor. Bunun önemi çok büyük. İstanbul Planlama Ajansı’nın yaptığı araştırmaya göre; ‘Dönem dönem evimde yiyecek bulunmuyor’ diyenlerin oranı, neredeyse yüzde 20’ye dayanmış İstanbul’da. Toplumun böyle bir sıkıntısını yaşadığımız noktada, İBB olarak, halkımızın yanında farklı çalışmalarımızla, sosyal yardımlarımızı artırarak katkı sunmaya ve onları desteklemeye gayret ediyoruz” dedi. Kent Lokantalarının ana hedef kitlesinin öğrenciler, çalışanlar ve esnaf olduğunu kaydeden İmamoğlu, “Bu noktada biz, üniversitelere yakın noktaları seçerek, Avcılar’dan Sultanahmet’e veya diğer noktalara varıncaya kadar, oralarda Kent Lokantası hizmeti ağımızı büyütüyoruz” diye konuştu.

“BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ’NDE AYLARCA TOMA’YI GÖRMEKTEN UTANÇ DUYDUM”

Boğaziçi Üniversitesi’nin bu anlamda özel bir öneme sahip olduğunun altını çizen İmamoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye’nin göz bebeği ve dünya ölçeğinde önemli üniversitelerimizden birisi olan Boğaziçi Üniversitesi, ne yazık ki son dönemde, eğitimin dışında birçok konuyla toplumun gündeminde. Ve bu konu, asla bizi mutlu edecek bir gündem değil. Ne yazık ki, okuldaki usule uygun olmayan, geleneğine uygun olmayan, zoraki atamalarla üniversitenin yıllardır ortaya koymuş olduğu o güçlü gelişimini tıkayan, başka bir yöne eviren öğrencilerini, akademisyenlerini yok sayan bir akılla, siyasi iradenin üniversiteye hükmetmesiyle kötü bir sürece doğru sürüklendi. Ben, ne yazık ki burada aylarca TOMA’yı görmekten utanç duydum. Ama yaptığımız Hisarüstü-Aşiyan fünikülerinden sonra, oradaki çevre düzenlemesiyle ve oradaki emniyet güçlerinin de anlayış göstermesiyle en azından orayı makul bir düzene ve sisteme kavuşturduk. Bundan dolayı mutluyum.”

KENT LOKANTASI AÇILIŞI MİTİNGE DÖNÜŞTÜ

İmamoğlu, Kent Lokantası çıkışında da kendisini bekleyen coşkulu kalabalığa şu konuşmayı yaptı:

“Ben, öğrencilerimizin de burada olmasına sevindim. Kent Lokantamız, özellikle Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerimize hayırlı olsun. Özellikle gençlerimize bu imkanı sunmanın zaruret olduğunu biliyorum. Bu, ticari bir amaçla yapılmış bir şey değil. Tümden öğrencilere özellikle hitap eden, tabii ki başka vatandaşlarımıza da- 9’uncu şubesi. Tam 700 bin yemek sunmuşuz diğer sekiz şubemizde geçtiğimiz ortalama 5-6 ay içerisinde. Demek ki bu, büyük bir ihtiyaç.”

KENT LOKANTALARINDAN BUGÜNE KADAR 700 BİN KİŞİ FAYDALANDI

İBB; öğrenciler, asgari ücretle çalışan işçiler ve esnafın uygun fiyatlarla sağlıklı beslenmesine katkı sağlamak hedefiyle, ‘Kent Lokantası’ projesini hayata geçirdi. Çapa, Bağcılar, Sultanbeyli, Ümraniye, Üsküdar, Avcılar, Sultanahmet ve Küçükçekmece’nin ardından Rumelihisarüstü, İBB Kent Lokantalarının 9’ncu şubesi oldu. İBB Lojistik Destek Merkezi’nin hijyenik mutfaklarında, deneyimli aşçılarca özenle hazırlanan ve 4 çeşitten oluşan menü, 29 TL fiyatla tabldot usulü servis edilecek. 9 kişilik kadrosuyla, aynı anda 45 misafir ağırlayacak kapasiteye sahip Kent Lokantası’nın açılış menüsü ise şöyle oldu:

  • Ezogelin Çorba
  • Sebzeli Saray Kebabı
  • Bulgur Pilavı
  • Mevsim Salata
  • İçecek 
  • Cevizli Baklava

9 farklı şubede, 81 kadın çalışanın istihdam edildiği Kent Lokantalarından bugüne kadar yaklaşık 700 bin kişi faydalandı.

itvhaber

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ