logo

İptal Edilen 6 Metrodan 4’üne Ek Protokolle Devam

İBB Başkanı Mevlüt Uysal iptal edilen metro projelerinden Göztepe-Ataşehir-Ümraniye ile Ümraniye-Çekmeköy hatlarının ek protokolle hızlı bitirilmesi konusunda anlaştıklarını söyledi.

Dudullu ile Bostancı arasında inşa edilen Dudullu-Bostancı Metro Hattı’nın tünellerinin buluşması töreninde konuşan Başkan Uysal, “Hedefimiz metroları çok hızlı bir şekilde yapmak ve İstanbul’un ulaşım sorunlarını çözmektir. Onun için iptal edilen 6 metro hattından 4’ü ile ek protokol yaparak devam kararı aldık. 2 hatla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor” ifadelerini kullandı.

METRO İNŞAATLARININ ÇOK HIZLI ŞEKİLDE BİTİRİLMESİNİ İSTİYORUZ

Başkan Uysal, 2023 yılına kadar İstanbul’da 1000 kilometre uzunluğunda metro hedefleri olduğunu ve bu doğrultuda gece gündüz demeden çalıştıklarını vurgulayarak konuşmasına şöyle devam etti: “İstanbul’da metro inşaatlarımız 5-6 yıldan önce bitmiyor. Biz de metrolarımızın çok hızlı bitmesini istiyoruz. Şu anda burayı yapan firmamızdan biri, o iptal edilen 6 metro ihaleden bir tanesi olan Kirazlı-Halkalı bölümünü alan firmamız. Firmaları davet ettik ve ‘Biz metro inşaatlarının çok hızlı şekilde bitirilmesini istiyoruz’ dedik. Firmalar, ‘Sözleşmelerimiz var. Zaten yapıyoruz’ dediler. Bunun üzerine iptal yazısı gönderdik. Hepsi geldi. Ve bizden neler istediğimizi sordular. Biz de onlara, ‘Zamanında bitmesini istiyoruz’ dedik. Dünyada metrolar ortalama 3-4 yılda biterken bizde niye 7-8 yılda bitiyor. Biz niye hep üst limitlerde dolaşıyoruz?” sorusunu sorduk.

MECİDİYEKÖY-MAHMUTBEY METRO HATTI’NIN TAAHHÜDÜNÜ ALDIK

Başkan Uysal yüklenici firmalardan kendilerine, “Kamulaştırmaların hızlı sonuçlanmaması ve Anıtlar Kurulu gibi kuruluşlardan gerekli izinlerin çok çabuk alınmaması nedeniyle geciktiği” yönünde gerekçeler sunduklarını ve bu gerekçeleri makul bulduklarını belirterek şöyle devam etti: “Kamulaştırma ve Anıtlar kurullarındaki izinler firmaların işi değil. Belediyelerin işi. Firmalara ‘Belediye olarak biz işimizi yapalım, müteahhit firma olarak da siz işinizi yapın’ dedik. Firma yetkilileri ‘Bundan memnuniyet duyacaklarını söylediler’. Baktığımız zaman doğru bir şekilde iletişim kurulduğunda ve işler yapıldığında ve planlama olduğunda işler hızlandırılıyor. Onun için Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı’nın inşaat kısmını zamanda bitirilirse 2018 yılının sonu 2019’un başında bitmiş olacak. Bunun taahhüdünü aldık ve ek protokol yapıyoruz.

GÖZTEPE-ATAŞEHİR-ÜMRANİYE HATTI’NDA HIZLI BİTİRİLMESİNDE ANLAŞTIK

Şu anda devam eden Göztepe-Ataşehir-Ümraniye Hattı’nda hızlı bitirme, yine öncesinde açılışını yaptığımız Üsküdar-Ümraniye Hattı’ndan sonra Çekmeköy kısmının hızlı bitirilmesi konusunda anlaşmalara vardık.

İPTAL EDİLEN 6 HATTAN 4’ÜNDE EK PROTOKOLLE DEVAM

Yani iptal edilen 6 metro hattından 4 tanesiyle ek protokol yaparak devam kararı aldık. Diğer ikisiyle de yani Halkalı-Bahçeşehir Metro Hattı’nda bir güzergah değişikliğiyle yeni usule göre gelir getirici proje ile çalışması yapıyoruz. En az iki ay içerisinde şekillendireceğiz. Aynı şekilde Pendik-Tuzla Metro Hattı’nda da yine küçük bir güzergah değişikliğiyle onu da yapımcı firmayla mutabık kalırsak aynı ihale üzerinden devam edeceğiz.”

AMACIMIZ METROYU BİR AN ÖNCE VATANDAŞLARIMIZIN HİZMETİNE SUNMAK

İBB bütçesinde en büyük payın ulaşıma ayrıldığını ve İstanbul’da yaşayanların en büyük sorun olarak ‘İstanbul Trafiği’ni gördüklerini dile getiren Başkan Uysal, “Amacımız metro çalışmalarımızı daha da hızlandırıp bir an önce vatandaşlarımızın hizmetine sunmak” dedi.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
699 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

İptal Edilen 6 Metrodan 4’üne Ek Protokolle Devam” için 2 Yorum

  1. ASLI : diyor ki:

    İÇERENKÖY İMARLARI İLE İLGİLİ HABER YAPACAKTINIZ KENAN BEY. ARIYORUZ İBB Yİ KİMSEDEN SES SEDA YOK.

    BU NASIL BİR SİYASETTİR.SURİYEDEN VATANDAŞLIK ALIP TÜRKİYE YE GERİ DÖNMEK VAR. BU AYRIMCILIK NEDİR. BİZLER UGUANDA VATANDAŞIMIYIZ. YAZIKLAR OLSUN BÖYLE ZİHNİYETE SİYASETE SESSİZ KALAN HERKESE