logo

İstanbul, Ankara ve Bursa’da Maske Zorunluluğu Geldi

İstanbul, Ankara ve Bursa’da Maske Zorunluluğu Geldi

İstanbul, Ankara ve Bursa İl Hıfzıssıhha Meclislerince Bilim Kurulu önerisi doğrultusunda alınan karar kapsamında yapılan düzenleme İstanbul için İstanbul Valiliği tarafından açıklandı.

Recep Kenan/itvhaber.com

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu önerisi kapsamında İl Hıfzıssıhha Meclislerince alınan kararla İstanbul, Ankara ve Bursa illerinin tüm ilçelerinde açık ve kapalı her türlü alanda maske takma zorunluluğu getirildi.

MASKE ZORUNLULUĞUNU VALİLİKLER DUYURDU

İstanbul, Ankara ve Bursa İl Hıfzıssıhha Meclislerince alınan karar kapsamında Maske zorunluluğu uygulaması için yapılan düzenleme İstanbul için İstanbul Valiliği tarafından açıklandı.

Ankara Valiliği de maske takma zorunluluğu ile ilgili İl Hıfzıssıhha Meclisi kararını kamuoyu ile paylaştı.

İSTANBUL’DA AÇIK ALANLARDA MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ

Ağız ve burnu kapatacak şekilde maske takmak zorunlu hale gelen İstanbul, Ankara ve Bursa il ve ilçelerinde alınan karara bağlı olarak maske takma zorunluluğuna uymayanlara yaptırım uygulanacağı belirtildi.

3 ilde alınan maske takma zorunluluğu kararı ile birlikte 42 ilde devam eden zorunlu maske uygulaması sayısı 45’e çıktı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yaptığı paylaşımla İstanbul’da maske takmanın zorunlu hale getirildiğini duyurduğu paylaşımda; “Değerli İstanbullular, sağlığınız için İstanbul’da açık alanlarda maske takmak artık zorunlu” ifadelerini kullandı.

İstanbul Valiliği tarafından yapılan maske takmak zorunluğu açıklaması:
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından pandemi (salgın) ilan edilen ve ülkemizde salgın riski olan Koronavirüs (COVID-19) hastalığının en temel özelliğinin; fiziksel temas, hava yolu vb. yollarla çok hızlı bulaşması ve enfekte insan sayısının çok hızlı artması olduğu, salgının yayılmasını engellemenin en etkili yolunun sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonun mutlak şekilde sağlaması olduğu, aksi hallerde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ve tedavi gereksiniminin artması sonucu vatandaşların hayatlarını kaybetme riski ile toplum sağlığı ve kamu düzeninin bozulmasına sebep olacağı gerekçesi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda;

1. Kamu kurumları ve özel sektör iş yerlerinin kapalı alanları ile toplu ulaşım araçlarında maske takılması zorunluluğu kararlarımıza ilaveten, ilimizde sokağa çıkan her vatandaşın açık alanlarda da ağız ve burunu kapatacak şekilde, usulüne uygun maske takmasının zorunlu olması,

2. Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanması, tedbirlere uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’inci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması,

Kararları alınmıştır

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ