logo

İstanbul Çatalca’da Tarıma Değer Katan Üniversite!

İstanbul Çatalca’da Tarıma Değer Katan Üniversite!

İstanbul Rumeli Üniversitesi Tarım Hayvancılık ve Gıda Uygulama, Teknoloji ve Araştırma Merkezi üniversitenin Çatalca’daki Fikriye Balcı yerleşkesinde faaliyetlerine başladı.

Prof.Dr.H.Tamer Dodurka: “Tarımsal alanların günden güne betona yenik düşmesi ve bizleri bekleyen yeni salgınlar nedeniyle tarım sektörü daha fazla stratejik hale geldi.”

COVİD-19 PANDEMİSİYLE SAĞLIKLI GIDAYA ULAŞMANIN KIYMETİ DAHA İYİ ANLAŞILDI

İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.H.Tamer Dodurka tarafından yapılan açıklamada tarım ve gıdanın günümüzde çok disiplinli çalışmalar gerektiren sektörler olduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi; “Bütün dünyada tarım ve hayvancılık sektörü, kırsal turizm, agro-turizm ve gastronomi turizmi bacasız sanayi olarak nitelendirilirken özellikle Covid-19 pandemisiyle birlikte sağlıklı gıdaya ulaşmanın ve sağlıklı çevrede yaşamanın kıymeti daha iyi anlaşıldı. Tarımsal alanların günden güne betona yenik düşmesi ve bizleri bekleyen yeni salgınlar nedeniyle tarım sektörü daha fazla stratejik hale geldi. Sektörün güçlenmesi için ise ürünlerde katma değerin arttırılabilmesi ve harcanan emeğin azaltılabilmesi büyük önem taşıyor.”

ARAŞTIRMA VE EĞİTİM ÇALIŞMALARINA AĞIRLIK

“Örneğin bir kilo mandalina ile bir kilo kurutulmuş mandalina fiyatı arasında yaklaşık 30 kat fark vardır. Tarımın sürdürülebilir olması için karlılık esastır, bu nedenle çiftçimiz katma değeri yüksek ürünleri tanımalı ve tercih etmelidir. Bu tarz ürünlerin bölge iklimi ve toprak yapısına uygunluğu araştırılıp çiftçiye öncü olunmalıdır. Üniversitemizin Tarım Hayvancılık ve Gıda Uygulama, Teknoloji ve Araştırma Merkezi, özellikle bu alanlarda uygulama, araştırma ve eğitim çalışmalarına ağırlık verecektir.”

BÖLGE ÇİFTÇİSİNE MODEL OLACAK

“Bu nedenle merkezimiz bölge çiftçisine model olacak ürün desenlerini araştırmanın yanı sıra bitki genetiği gibi ülkemizde az çalışılan alanlara yoğunlaşıp katma değeri yüksek ürün elde etmek için çaba sarf edecektir.”

GASTRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI BÖLÜMÜ

“Ayrıca bu merkezimizden, üniversitemiz bünyesinde yer alan Sanat ve Tasarım Fakültesi’ne bağlı Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ile Meslek Yüksek Okulu’na bağlı Aşçılık Programı öğrencileri yararlanacaktır. Bilindiği gibi gastronomi turizminin dünya turizmindeki ağırlığı gün geçtikçe artmaktadır. Bu turizmin gelirleri de diğer birçok turizm çeşidinden daha yüksektir. Gastronomi turizminin ülkemizde yayılmasında gastronomlara büyük görev düşmektedir. Merkezimiz sayesinde Gastronomi mezunlarımız bu amaca uygun şekilde, ürünü tarladan sofraya uzanan tüm süreçleriyle tanıma, kalite ayrımlarını yapabilme, kaliteli ham maddeye nasıl ulaşacağını, nasıl muhafaza edileceğini ve en sonunda onları sanatsal şekilde nasıl sunacağını öğrenme imkanına sahip olacaklardır.”

ÇATALCA FİKRİYE BALCI YERLEŞKESİNDE HİZMETE GİRDİ

“Tarım Araştırma Merkezimiz etrafı çevrili 200 dönümlük alanda onbinlerce ağacın ve ekilecek geniş tarım arazilerinin yanı sıra hayvansal ve tarımsal işletme binalarına sahip olan Çatalca Fikriye Balcı Yerleşkesinde hizmete girmiştir. Öğrencilerimize ve ülkemize hayırlı olsun’’”

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ