logo

İSTANBUL MARATONU KAZANANLARI BELLİ OLDU

İSTANBUL MARATONU KAZANANLARI BELLİ OLDU

maraton -istanbulBoğaziçi Köprüsü gişelerinin girişinde startı verilen Maraton Koşusu’nunda yer aldığı vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği 37. Vodafone İstanbul Maratonu kazananları belli oldu.

Vodafone 37. İstanbul Maratonu’nda en önemli mücadelenin yaşandığı Maraton Koşusu’nda erkeklerde Kenyalı Elias Kemboi Chelimo, kadınlarda ise Etiyopya’dan Amane Gobena birinci oldu.    

Boğaziçi Köprüsü gişelerinin 250 metre ilerisinden startı verilen 42 kilometrelik yarışta erkeklerde ilk üç sırayı Kenyalı atletler aldı. Elias Kemboi Chelimo, 2.11.13’lük derecesiyle ilk sırada yer alırken, Evans Kiplagat 2.12.47 ile ikinciliği ve Silah Kipkemboi Limo da 2.13.57 ile üçüncülüğü elde etti.

CHELİMO 35. KİLOMETREDE ATAK YAPTI

Yarışın büyük bölümünde tavşan atletler Leonard Langat ve Fufa Nigassa ön sırada yer aldı. Evans Kiplagat ve Silah Kipkemboi Limo ve Debebe Tolossa Wolde uzun süre grubun önünde yer aldı. Geriden gelen Chelimo, 35. kilometre yaptığı atakla ön sıradaki grubun içine girdi. Yeni bir atakla en öne geçen Kenyalı atlet, son bölümlerde aradaki farkı giderek açtı ve rahat bir şekilde birinciliği elde etti.

ERKEKLERDE TÜRK ATLET BEKİR KARAYEL 6. OLDU

Erkeklerde Türk atletler adına en iyi dereceyi 2.19.52’lik derecesiyle 6. olan Bekir Karayel yaptı. Türk atletler sıralamasında ikinci olan Mert Girmalegesse, genel sıralamada 8. olurken, Yavuz Ağralı da 10. sırada yer aldı.

“EN İYİSİNİ YAPMAYA ÇALIŞTIM”

Vodafone 37. İstanbul Maratonu’nu erkekler kategorisinde birinci bitiren Kenyalı atlet Elias Kemboi Chelimo, elde ettiği başarıdan dolayı mutlu olduğunu söyledi. Yarışın ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Chelimo, kazanmaktan dolayı kendisini çok iyi hissettiğini belirterek, “Rekoru az farkla kaçırdım ama en iyisini yapmaya çalıştım” dedi. Organizasyonu beğendiğini vurgulayan Kenyalı atlet, ülkenin ve insanların ilgisinden dolayı memnuniyet yaşadığını kaydetti.

BEKİR KARAYEL: “PARKUR ZORDU”

Maraton Koşusu’nda 6. olarak erkeklerde Türk atletler arasında en iyi dereceye imza atan Bekir Karayel ise Vodafone 37. İstanbul Maratonu parkurunun diğer yarışlara göre daha zor olduğunu ifade etti.

Hava sıcaklığının olumlu etkide bulunduğuna dikkati çeken Bekir Karayel, “Ama son 14 kilometrede şiddetli rüzgar vardı. Bu performansı kötü etkiledi ” diye görüş belirtti.

Yarışın en ilginç sporcularından biri olan ve 25 kilometre boyunca ellerinde üç top çevirerek koşan Türk atlet Levent Denizci ise travmaya maruz kalan çocukların topluma yeniden kazandırılması için koştuğunu dile getirdi.

Kendisi için harika ve keyifli bir koşunun olduğunu vurgulayan Levent Denizci, şöyle devam etti:

“Elimden geldiğince üç top çevirmeye çalıştım. 25-26 kilometre bunu yaptım. Zaman zaman ara verdim. Projemizin ismi, travmaya maruz kalmış çocukların topluma kazandırılmasıdır. Toplum kuruluşlarının gelirlerini artırmaya yönelik bir çalışma yapıyoruz. Bunu bırakmayı düşünmüyorum. Tekrar tekrar projelerde yer alacağım.”

MERYEM ERDOĞAN’DAN BÜYÜK BAŞARI

Maraton Koşusu’nda en dikkat çekici sonuca Türk atlet Meryem Erdoğan imza attı. Yarışta 2.46.38’lik derecesiyle genel sıralamada üçüncü olan Meryem Erdoğan, 20 yıl sonra kürsüye çıkan Türk atlet oldu. Türk sporcunun üçüncü olduğu yarışta geçen yıl olduğu gibi kadınlarda birinciliği Etiyopyalı Amane Gobena aldı. Gobena, 2.31.54’lük derecesiyle ilk sırada yer aldı.

BAŞKA GÖĞÜS NUMARASIYLA KOŞAN GLADYS JEPKEMOİ İKİNCİ OLDU

Maraton Koşusu’nda kadınlarda başka göğüs numarasıyla koşan Kenyalı Gladys Jepkemoi Chemweno, ikinciliği elde etti. Yaşanan karışılıklı nedeniyle kendi göğüs numarası yerine Etiyopyalı Zerfie Limeneh Tadese’nin 109 numarasını alan Gladys Jepkemoi Chemweno, 2.40.50’lik derecesiyle ikinci oldu. Kadınlarda 3. olan Meryem Erdoğan, Türk atletler arasında ilk sırada yer alırken, bu kategoride Nursel Yıldız 3.01.37 ile ikinciliği, Yasemin Can ise 3.19.54 ile üçüncülüğü aldı.

BİRİNCİLER ELLİŞER BİN DOLAR KAZANDI

Maraton yarışında erkeklerde ve kadınlarda birinci olan Chelimo ile Gobena, ellişer bin dolar para ödülünün de sahibi oldu. Her iki kategoride ikinciliği elde eden sporcular yirmi beşer bin dolar kazanırken, üçüncüler on beşer bin dolar para ödülü aldı.

TEKERLEKLİ SANDALYE SONUÇLARI

Tekerlekli sandalye kategorisinde erkeklerde Birol Kamar, 2.23.42 ile birinciliği, Ömer Cantay 2.28.30’la ikinciliği ve Semih Görkem Kıyar da 2.34.51 ile üçüncülüğü elde etti. Kadınlarda ise bu kategoride Zeynep Acet 2.11.13’lük derecesiyle birinci sırada yer alırken, Hamide Kurt, 2.39.46 ikinci oldu.

RUS ATLETLER KOŞAMADI

Maraton Koşusu’nda Rus atletler koşma fırsatı bulamadı. Kayıtlarını yaptıran elit atletlerin, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’nin (IAAF) aldığı karar sonrası iki Rus sporcunun yarışta yer almalarına izin verilmedi. Organizasyonda ilginç görüntülerinden birine de Türk atlet Levent Denizci imza attı. Yarışın büyük bölümünü üç top çevirerek götüren Denizci, ara vermesi nedeniyle dereceye giremedi.

30 BİNE YAKIN SPORCU

Organizasyonun en büyük koşusu olan 42 kilometre 195 metrelik maraton, Boğaziçi Köprüsü gişelerinin yaklaşık 250 metre gerisinden, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın saat 09.00’da verdiği startla başladı.

Start noktasında Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman da yer aldı. Maraton, 15 ve 10 kilometre yarışları için 120 farklı ülkeden 30 bine yakın sporcunun kayıt yaptırdığı açıklandı.

PARKUR

Boğaziçi Köprüsü’ndeki gişelerin yaklaşık 250 metre gerisinden başlayan maratonda atletler, köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı’ndan Beşiktaş’a inip, sahil yolunu izleyerek Karaköy’e ulaştı. Galata Köprüsü’nden sonra Eyüp’e yönelecek maratoncular, Feshane’den sonra dönüş yaparak Unkapanı üzerinden Yenikapı’ya indi.

Bakırköy’den yapılan dönüşle sahilden Gülhane Parkı’na kadar uzanan parkur, parkın içinden geçerek Sultanahmet’e çıktı. Sporcular, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarının toplantı ve spor merkezi olan At Meydanı’nda, Sultanahmet Camisi’nin giriş kapısı ile Mısır Dikilitaşı’nın arasında yarışı tamamlandı.

ELİT ATLETLER DE YARIŞTI

Maratonda Belarus, Eritre, Etiyopya, Güney Afrika, Kenya, Rusya ve Ukrayna’dan 60 elit atlet yarıştı. Erkeklerde aralarında geçmiş yıllarda İstanbul’da dereceye giren isimlerin de olduğu Kenya’dan Elijah Kiplagat, Silah Limo, Michael Kiprop Tiony, Elias Kemboi Chelimo, Hilary Kipkosgei Yego, Mark Kosgei Kiptoo, Evans Kiplagat, Leonard Langat ve Etiyopya’dan Gebo Burka, Debebe Tolossa, Kasime Adillo Roba gibi atletler Vodafone 37. İstanbul Maratonu’nda madalya için start aldı.

Kadınlarda ise Etiyopya’dan Amane Gobena, Merima Mohammed, Fatuma Sado, Türkiye’den Sultan Haydar, Rus Albina Mayorova ve Nina Podnebesnova, Kenyalı Agnes Barsosio, Belarus’tan Volha Mazuronak ile Ukraynalı Olena Burkovska yarışta madalya aradı.

“KADINA ŞİDDETE DUR DE”

Vodafone 37. İstanbul Maratonu, bu yıl kadın şiddetine karşı duyarlılık sağlamak için gerçekleştirildi. “Kadına şiddete dur de” temasıyla koşulan yarışla, kadına karşı şiddete dikkat çekildi.

KAYNAK: HABERTÜRK

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ