logo

İzmir Festivali Kristal Flamingo Ödülleri sahiplerini buldu.

İzmir Festivali Kristal Flamingo Ödülleri sahiplerini buldu.

3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nde İstinye Park Teras Renk Sineması’nda düzenlenen törenle Kristal Flamingo’lar sahiplerini buldu.

3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nde Kristal Flamingo’lar Sahiplerini Buldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü katkılarıyla düzenlenen 3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nde İstinye Park Teras Renk Sineması’nda düzenlenen törenle Kristal Flamingo’lar sahiplerini buldu. Korhan Abay’ın sunuculuğunu üstlendiği gecede festivalin Onur Ödülleri de sahiplerine takdim edildi. Ödül heyecanına Vedat Sakman’ın verdiği, sürpriz yaparak Zuhal Olcay’ın da Yalnızlığım ve Ayrılık da Sevdaya Dahil şarkılarında eşlik ettiği mini bir konser eşlik etti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in konuşmasıyla başlayan tören, festival konuklarının, jüri üyelerinin ve sinemasever İzmirlilerin katılımıyla gerçekleşti. Tunç Soyer konuşmasında, “Bir hafta süren sinema, müzik, sanat dolu bir festivalin sonuna geldik. Bu akşam 3.İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nin ödül töreninde sizlerle beraber olmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyuyorum. Bugün 21 Haziran Dünya Müzik Günü. Film ve müzikleriyle bize sanat dolu eşsiz bir festival yaşatan tüm sanatçılarımıza, sanat emekçilerimize, üreten herkese teşekkür ediyorum. Bu festival onların sayesinde hayat buldu. Bir hafta boyunca bir kez daha gördük İzmir iklimiyle, doğasıyla, insanıyla dünyanın en büyük, en güzel sinema şehirlerinden biri olabilir. Sinema sektörünün en çok üretim yaptığı şehirler arasında yer alabilir. Üç yıl önce hayalini kurduğumuz İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nin bu noktaya geldiğini görmek umut ve kıvanç verici. Sinema ve müzik sanat dünyasının en etkili evrensel dilini konuşmamızı sağlar. Bir hafta boyunca müziğin notalarıyla dünyanın yedi kıtasından ülkemizin yedi bölgesinden birbirinden farklı hayatları görme duyma tanıma fırsatı bulduk. Yaşamın renklerini, seslerini, nefesini İzmir’e taşıdık. Festivalimiz İzmir’in sanat dostu sanatçı şehir kimliğine güç kattı. Başta sayın Vecdi Sayar olmak üzere festivalde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma, sponsorlarımıza ve elbette İzmirli sanatsever hemşerilerime canı gönülden teşekkür ediyorum. İnanıyorum önümüzdeki yıllarda İzmir bu festivali daha çok sahiplenecek salonlar daha çok dolup taşacak. Festivalimiz ülke ve dünya çapında saygınlığını artıracak. Bu uğurda üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız her ne pahasına olursa olsun İzmir’de özgür düşünceyi, özgür yaşamı, özgür üretimi desteklemeye devam edeceğiz. İzmir’i sinema sektörünün en çok tercih edilen ev sahibi yapacağız. Sanatın engellenmediği, sanatçının mahkûm edilmediği, kimsenin eserlerinden, düşüncesinden, dilinden, renginden dolayı ötekileştirilmediği bir ülke için canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Bu gece Kristal Flamingo Ödülü’ne layık görülen sanatçılarımızı canı gönülden kutluyorum. Festivalimize katılan bütün sinema ve müzik emekçilerini tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum,” dedi.

Konuşmasında geçtiğimiz yıl festivalde jüri başkanlığı yapan ve yakın zamanda kaybettiğimiz yönetmen Erden Kıral, yine geçtiğimiz yıl içinde kaybettiğimiz müzisyen Sarper Özsan, besteci Vangelis ve Japon besteciRyuichi Sakamoto’yu anan Festival Direktörü Vecdi SayarFestivaller her zaman büyük bir makinedir ve bunun iyi işlemesi için birkaç katmanın katkısına ihtiyaç var. Bunlardan birincisi seyirci. Üçüncü yılda gördük ki seyircimiz gerçekten artmakta, salonlar dolmaya başladı. Bu kentin seyircisinin bu festivale sahip çıkması.  İkincisi festivale destek olanlar. Festivale destek veren bütün kurum ve kuruluşlara teşekkürü borç biliyorum. Üçüncü destek sinema sektöründen. Bu konuda da biz çok önemli. Destekler alıyoruz. O kadar güzel ilgi gördük ki, hemen her filmimiz oyuncu ve yönetmenlerin katılımıyla seyirciyle buluştu,” dedi.

Gecede Onur Ödülleri sahiplerine takdim edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Tunç Soyer, değerli sanatçılar Zuhal Olcay, Erkan Oğur ve Grégoire Hetzel’e ödüllerini takdim etti.

BahmanGhobadi: “Ödülü İran rejimiyle mücadele eden cesur kadınlara ithaf ediyorum”

Bu yıl festivaldeKültürlerarası Sanat Başarı Ödülü’ne layık görülen İranlı yönetmen Bahman Ghobadi ise törene katılamadığı için gönderdiği video mesajda “Sizinle birlikte olamadığım için çok üzgünüm. Festivale katılmak için Avrupa’dan Türkiye’ye geldim. Planım Ankara’dan İzmir’e uçmaktı. Fakat İran’daki İslami rejim yanlılarından aldığım tehditler nedeniyle bu planı gerçekleştiremiyorum. Bu ödül için festivale teşekkür ediyorum ve ödülü İran rejimiyle mücadele eden cesur kadınlara ithaf ediyorum. Güzel İzmir’de buluşabilmek dileğiyle,” dedi.

“Kör Noktada” Filmine 3 Ödül!

Başkanlığını oyuncu ve müzisyen Zuhal Olcay’ın yaptığı sinema yazarı Mehmet Açar,besteci – akademisyen Mehmet Can Özer, oyuncu Murat Kılıç,müzisyen Vedat Sakman,yönetmen Vuslat Saraçoğlu ve  yapımcı Zeynep Ünal’dan oluşan Ulusal Yarışma jürisi3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nde En İyi Film Ödülü’ne Ayşe Polat’ın yönettiği Kör Noktada filmini layık gördü. Jüri gerekçesinde “Yarattığı kurgu diliyle dert edindiği meseleyi bütün tarafların bakış açısından ele alan, titiz ve soğukkanlı yaklaşımıyla hiçbir kör nokta bırakmayan Ayşe Polat’ın Kör Noktada filmine vermeye karar verdik,” dedi. Ayşe Polat, ödülünü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Ulusal Yarışma jüri başkanı Zuhal Olcay’dan aldı.

Biket İlhan, Feyzi Tuna ve Sefa Öztürk’ten oluşan Film Yönetmenleri Derneği (FİLM-YÖN) jürisi,bu yıl Duygu Sağıroğlu anısında verilen En İyi Yönetmen Ödülü’neGüçlü hikayesi, cesur ve yenilikçi yaklaşımıyla Türk sinemasında yeni bir soluk getirdiği” gerekçesiyle Kör Noktada filmiyle Ayşe Polat’ı layık gördü.

Kör Noktadafilmi gecede aynı zamandaSinema Yazarları Derneği (SİYAD) En İyi Film ödülünü de aldı. Sinema yazarları Aylin Sayın, Erman Ata Uncu ve Kurtuluş Özyazıcı’dan oluşan jüri gerekçesini şöyle açıkladı: “Bizi belgeselin dünyasından kurmacanın dünyasına başarıyla geçiren; hikâyedeki tarafların bakış açısını seyircinin vicdanını rahatlatmadan farklı kamera teknikleriyle aktaran; faili meçhul cinayetleri can alıcı sorularla ele alan; doğrusal film hattını ustalıklı bir kurguyla kırarak gerilimi filmin sonuna dek koruyan “Kör Noktada” filmini “En İyi Film” seçtik.

Jüri Özel Ödülü “Karanlık Gece” Filmine Verildi

Festivalin Jüri Özel Ödülü’ne ise Özcan Alper’in yönettiğiKaranlık Gecefilmi layık görüldü.Sinema yazarı Mehmet Açar’ın açıkladığı ödülü filmin yapımcısı Soner Alper’e usta yönetmen Tayfun Pirselimoğlu takdim etti.

Müzisyen Vedat Sakman’ınaçıkladığıEn İyi Özgün Müzik Ödülü’ne Karanlık Gecefilminin müzikleri ile layık görülen Cansun Küçüktürk’eödülünü Zuhal Olcay verdi.

En İyi Oyuncu Ödülü İki İsme Verildi

Yönetmen Vuslat Saraçoğlu’nun açıkladığı En İyi Oyuncu Ödülü iseSuna filmindeki performansıyla Nurcan Eren ileKaranlık Gecefilmiyle Berkay Ateş arasında paylaştırıldı. Nurcan Eren ve Berkay Ateş ödülünü Murat Kılıç ve İlker Ayrık’tan aldı.

Besteci, akademisyenMehmet Can Özer’in açıkladığı En İyi Ses Tasarımı Ödülü’neAyna Ayna filmiyleEli Haligua veFatih Rağbet layık görüldü.Ödülü filmin yönetmeni Belmin Söylemez aldı.

“Kendi Yolumda” Filmine 2 Ödül

Yapımcı Zeynep Ünal’ın açıkladığı En İyi Özgün Film Şarkısı ÖdülüKendi Yolumda filmindekiBu Da Geçerşarkısıyla Athena grubuna verildi. Athena grubu adına ödülü oyuncu Melih Değirmenci, Pelin Batu’dan aldı.

Ahmet Utku Soylu,Hatice Demir,Nilay Kökkılınç,Nurten AlkanveTaylan Özgür Üstün’den oluşan İzmir Kent Konseyi jürisi bu yıl ilk kez verilen İzmir Kent Konseyi Ödülü’ne de Kendi Yolumda filmini layık gördü. 50 bin TL değerindeki ödülü jüri üyesi Nilay Kökkılınç, yönetmen Ömer Faruk Sorak adına Melih Değirmenci’ye verdi.

Uluslararası Yarışma’nın En İyisi “Joyland”

Alexandra Enberg,Krisztina Goda,Pelin Batu,Serdar Kökçeoğlu veMinkoLambov’dan oluşan Uluslararası Yarışma jürisi En İyi Film Ödülü’ne Saim Sadiqyönetmenliğindeki Joylandfilmi layık görüldü. Yönetmen Saim Sadiq festivalde olmadığı için kendisi adına ödülü Pakistan Fahri Başkonsolosu Cahit Yaşar Eren aldı.

Jüri Özel Ödülü iseMarie-CastilleMention-Schaar’ın imzasını taşıyanDivertimento filmine, En İyi Özgün Müzik Ödülü Dans Başlasın / Let the Dance Begin filminin müzikleriyle Nicolás Guerschberg’e verildi.

Dizi Müziği Ödülleri açıklandı

Ali Can Sekmeç, Burak Göral, Cumhur Canbazoğlu, Elçin Yahşi, Nezih Ünen, Özlem Özdemir, Sina Koloğlu, Serdar Kalafatoğlu ve Tuğçe MadayantiDizici’nin jüriliğini üstlendiği Dizi Müziği ÖdülleriYarışması’nın dört kategorideki ödülleri açıklandı. Ulusal Kanal Dizisi En İyi Özgün Jenerik Müziği Ödülü,Ömer dizisiyle Alp Yenier’e, Sina Koloğlu’nun açıkladığı Platform Dizisi En İyi Özgün Jenerik Müziği ÖdülüŞahmarandizisiyle Hakan Özer’e verildi.

Serdar Kalafatoğlu’nun açıkladığı Ulusal Kanal Dizisi En İyi Özgün Şarkı Ödülü’ne Duy Beni dizisiyle Serkan Ölçer, Ece Ölçer, Mert Carim; Burak Göral’ın açıkladığı Platform Dizisi En İyi Özgün Şarkı Ödülü’neise Erşan Kuneridizisindeki Bir Bakman Lazım şarkısıyla Özkan Uğur layık görüldü.

KRİSTAL FİLAMİNGO ÖDÜLLERİ:

ULUSAL YARIŞMA

En İyi Film Ödülü

Kör Noktada

Jüri Özel Ödülü

Karanlık Gece

En İyi Oyuncu Ödülü

Berkay Ateş – Karanlık Gece

Nurcan Eren – Suna

En İyi Özgün Müzik Ödülü

K. Cansun Küçüktürk – Karanlık Gece

En İyi Özgün Film Şarkısı Ödülü

Athena -Kendi Yolumda (Bu da Geçer)

En İyi Ses Tasarımı Ödülü

Eli Haligua, Fatih Rağbet – Ayna Ayna 

Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü

Ayşe Polat-Kör Noktada

Siyad En İyi Film Ödülü

Kör Noktada

İZMİR KENT KONSEYİ ÖDÜLÜ

Kendi Yolumda

ULUSLARARASI YARIŞMA

En İyi Film Ödülü

Joyland

Jüri Özel Ödülü

Divertimento

En İyi Özgün Müzik Ödülü

Nicolás Guerschberg – Dans Başlasın / Let the Dance Begin

DİZİ MÜZİĞİ ÖDÜLLERİ

Ulusal Kanal Dizisi En İyi Özgün Jenerik Müziği Ödülü

Ömer – Alp Yenier

Platform Dizisi En İyi Özgün Jenerik Müziği Ödülü

Şahmaran – Hakan Özer

Ulusal Kanal Dizisi En İyi Özgün Şarkı Ödülü

Duy Beni – Serkan-Ece Ölçer, Mert Carim

Platform Dizisi En İyi Özgün Şarkı Ödülü

Bir Bakman Lazım / Erşan Kuneri – Özkan Uğur

Instagram|izmirfilmmusicfest

Twitter|izmirfilmmusic

Facebook|izmirfilmmusicfest

http://www.ifmfest.com/

kultursanat.izmir.bel.tr | izmirart

KRİSTAL FLAMİNGO ÖDÜL TÖRENİ

itvhaber

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ