logo

‘KARINCA ORDUSU İSTİKLAL YOLUNDA’ PROJESİ AÇILDI

‘KARINCA ORDUSU İSTİKLAL YOLUNDA’ PROJESİ AÇILDI

istiklal_yolu_cankiri-karinca (1)İstiklal Yolu Eğitim Kültür, Turizm ve Gençlik Derneği tarafından yürütülen “Karınca Ordusu İstiklal Yolunda” projesinin açılışı ve tanıtımı gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından finanse edilen, İstiklal Yolu Eğitim Kültür, Turizm ve Gençlik Derneği tarafından yürütülen “Karınca Ordusu İstiklal Yolunda” projesinin açılış konferansı ve tanıtım kokteyli Çankırı 100. Yıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

İstiklal Yolu Eğitim Kültür, Turizm ve Gençlik Derneği Başkanı İsmail Çam tarafından verilen konferansa Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Vali Yardımcısı Fatih Yılmaz, Ilgaz Belediye Başkanı Arif Çayır, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rıza Gürbüz, daire amirleri ve öğretmenler katıldı.

istiklal_yolu_cankiri-karinca (3)

MİLLİ MÜCADELEMİZİN EN ÖNEMLİ LOJİSTİK YOLU

Konferansın açılış konuşmasını yapan Proje Koordinatörü Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV Bölüm Başkan Yrd. Doç. Dr. Tunç Boran, “Bildiğiniz üzere İnebolu, Kastamonu, Çankırı Ankara yolu Milli Mücadelemizin en önemli lojistik yoludur. Bugün biz bu yola İstiklal Yolu adını veriyoruz. Cephaneler kadınlarımızın kullandığı kağnılarla bu zorlu ve meşakkatli yol ile cepheye ulaştırılmıştır. 1919-1923 arasında bu yolda nice kahramanlıklara, acılara şahit olunduğu muhakkaktır. Ancak yazılmayan kaydedilmeyen bu hatıralar zamanın sisleri arasında kaybolmuştur. Bu yola ilk kez isim verme ad koyma meselesi bir yabancı yazara aittir. 1952 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde basılan ve Amerikalı bir kadın yazara ait olan Dark Moment adlı kitapta bu yola Devrim Yolu deniyor. Amerikalı kadın yazar bu yolla ilgili çarpıcı tasvirlerde bulunuyor. Kadınlarımızın azmini adeta resmediyor” dedi.

istiklal_yolu_cankiri-karinca (5)

Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Tunç Boran Projeyle ilgili açıklamalarında şunları kaydetti:

KURTULUŞ SAVAŞIMIZ ERKEKLER VE KADINLARIMIZIN AZİM VE KARARLILIĞI İLE KAZANILMIŞTIR

Kurtuluş Savaşımız erkeklerin yanında kadınlarımızın azim ve kararlılığı ile kazanılmıştır. Dünya tarihinde ilk kez bir savaşta tüm siviller savaşın içinde önemli roller üstlenmiştir. Tam bir seferberlik halinde savaşılmıştır. 2. Dünya Savaşında İngiltere’yi müdafaa eden Başbakan Winston Çörçil, ülkesindeki kadınları Gazi Mustafa Kemal gibi seferber etmiştir. İlham kaynağının da Kurtuluş Savaşında şahit olduğu Türk kadının azmi olduğunu da söylemiştir.

istiklal_yolu_cankiri-karinca (2)

Bu projemizde ne yapacağız? “Karınca Ordusu İstiklal Yolunda” projesi neleri hedefliyor? Açıklamam geçmeden önce projemizin hayat bulmasında verdikleri desteklerden ötürü Valimiz Sayın Vahdettin Özcan’a çok teşekkür ederiz.

Projemiz kapsamında Çankırı’da bulunan ortaokullar, liseler, üniversite başta olmak üzere İstiklal Yolu hakkında 40 konferans vereceğiz.

  1. faaliyetimiz İstiklal Yolu hakkında 35 dakikalık bir belgesel film hazırlamak.
  2. faaliyetimiz İstiklal Yolu hakkında 99 sayfalık çizgi-roman hazırlayacağız ve 2000 adet basacağız.

Bu çalışmalarla İstiklal Yolu hakkında Çankırı’da farkındalığı arttırmayı amaçlıyoruz. Bir başka amacımız ise İstiklal Yolu ile ilgili görsel zenginliği artırmak, görsel malzemeler ile yeni nesle ulaşmak.” dedi.

Daha sonra İstiklal Yolu Eğitim Kültür, Turizm ve Gençlik Derneği Başkanı İsmail Çam tarafından “Karınca Ordusu İstiklal Yolunda” projesinin açılış konferansı verildi.

istiklal_yolu_cankiri-karinca (4)

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ