logo

Kentsel Dönüşümde Yeni Bir Fikirtepe Yaratılıyor

Kentsel Dönüşümde Yeni Bir Fikirtepe Yaratılıyor

İstanbul Ataşehir’de “6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası” kapsamında proje çalışmasına katılan Yenisahra’daki maliklerinin elektrik ve suyu kesiliyor, evlerinin boşaltılması isteniyor.

Recep Kenan/itvhaber.com

Dönemin hükümeti tarafından deprem riskli binaların dönüşümünü yaparak, vatandaşların güvenli binalarda yaşamalarını hedefleyen 6306 sayılı yasa kapsamında proje çalışmasına katılan Yenisahra’daki maliklerinin evlerinin boşaltılması isteniyor.

Proje sahibi firma DKY tarafından imar planı olmayan mahallede o dönem uygulanan özel plan alınacağı, bunun için de karot çalışması yapılması gerektiği öne sürülerek yapılan çalışma bölgedeki Kentsel Dönüşüm girişimini, deprem korkusu yaşayan mahalle sakinlerinde kabusa dönüştürdü.

İstanbul Valiliği tarafından, İlçe Kaymakamlığı ve ilçe Belediyesinden binaların boşaltılması talimatı alındığı, o nedenle uygulamanın yapıldığı iddia ediliyor.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Doğalgaz, elektrik ve suyu kesilen binalarda depremde ölmeyi bile göze alarak yaşamaya çalışan insanlar sokağa atılacak. Ekonomik yapısı belli olan, işçi yada emekli ağırlıklı, gidecek yeri olmayan insanlar; pandeminin ve buna bağlı zorlaşan ekonomik koşullarıyla evsiz kalarak yaşamla mücadele etmek zorunda kalacak.

Bölgede doğalgaz, elektrik ve suyu kesilen binalar metruk hale gelerek zaten tehlikenin kenarında olan bölge, bağımlıların mekanı haline gelecek. Mahalle sakinleri, bağımlılar ve suça eğimlilerin barındığı tehlike ile yüz yüze kalacak.

Bu yaşananlar, vatandaşların “Kentsel Dönüşüm” felsefesine hiç düşünülmeyecek boyutta zarar verecek. İnsanlar depremden ölmeyi göze alarak, dönüşüm çalışmalarına katılmaktan imtina edecek.

NE YAPILMALI?

Samimi olan, dönüşümün önünü açarak riskli yapı stokunun güvenli yapılara dönüşmesini isteyen merkezi idare, kamuya ait boş arazide arsa üreterek konut üretmek yerine / yada bununla birlikte, bu tür risk içeren bölgelerin dönüşümünü desteklemelidir.

Pandemi koşulları ile ekonomik yapısı daha da zorlaşan inşaat firmalarının, devlet gözetiminde çalışmalar yaparak çözüm üretilmeli. Pandemi ve ekonomide normalleşme ve bağlı olarak finans sorununun çözümü için beklenen koşulların oluşturulması hızlandırılmalı.

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ