logo

Çankırı ‘da Uluslararası Çankırı-Ilgaz Nolana Sanat Çalıştayı Sergisi

Çankırı ‘da Uluslararası Çankırı-Ilgaz Nolana Sanat Çalıştayı Sergisi

llgaz Yıldıztepe Kayak Merkezi’ndeki bir otelde Çankırı Konfederasyonu resim çalıştayı düzenlendi,  devamında katılımcı 26 ressamın eserleri sergilendi.

Sergide, Kırgızistan, Azerbaycan, Rusya, Nahçıvan ve Türkiye’den 26 ressamın Ilgaz’ın doğası, tarihi zenginlikleri ve yerel kültürünü yansıtan eserleri yer aldı.

Çankırı‘da “Uluslararası Çankırı-Ilgaz Nolana Sanat Çalıştayı” ve sergisi düzenlendi.

Çankırı Konfederasyonu tarafından llgaz Yıldıztepe Kayak Merkezi‘ndeki bir otelde, ressam Birsen Çeken ve Ayşen Can küratörlüğünde 20-27 Nisan tarihlerinde organize edilen resim çalıştayının sergisi törenle açıldı.

Açılışın ardından katılımcılar, Kırgızistan, Azerbaycan, Rusya, Nahçıvan ve Türkiye’den 26 ressamın, Ilgaz’ın doğası, tarihi zenginlikleri ve yerel kültürünü ön plana çıkarttıkları eserleri gezerek bilgi aldı.

Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk, serginin açılışında yaptığı konuşmada, Ilgaz‘ın tanıtımına katkı sağlayan sanatçılara teşekkür etti.
Çalıştaya ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getiren Öztürk, “Sanatın ve sporun yıldızı Ilgaz Yıldıztepe’de inşallah bundan sonra da güzel çalışmalara ev sahipliği yapacağımızdan hiç şüpheniz olmasın. Elimizden geldiği kadar Ilgaz Belediyesi olarak bu katkıları vermeye devam edeceğiz.” dedi.

sanatın çok önemli olduğunu vurgulayan Çankırı Konfederasyonu Genel Başkanı Mustafa Can, toplumun gittiği yolun iyi mi kötü mü olduğunun sanatçının duruşundan hissedildiğini belirterek, “Sanat ülkeler için o kadar önemlidir ki; büyük savaşlarda şehir ele geçirildiğinde karşı tarafın ilk yaptığı, o ülkenin sanat eserlerini ele geçirmektir. Çünkü toplumların bellekleri o sanat eserlerine adeta işlenmiştir. Türk bağımsızlık savaşının can damarı olan, istiklal yoluna ev sahipliği yapmış Çankırı’nın Ilgaz ilçesinde böylesi bir sanat etkinliğinin düzenlenmesi, hassas sanatçılarımızın aynı zamanda şanlı geçmişimize saygı duruşlarının ifadesidir. Ülkemizin kadim geleceğini alnında bir ışık olarak yansıtan, yürüdükleri yol aydınlanan tüm sanatçılarımızın ellerine sağlık.” ifadelerini kullandı.

Konuşmalardan sonra ressamlara katılım belgesi verildi. Törene Vali Mustafa Fırat Taşolar, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Ilgaz Kaymakamı Burak Yılmaz, Ilgaz Belediye Baskanı Mehmet Öztürk, Orta Belediye Başkanı Ömer Bezci ile sanatçılar katıldı.

Kaynak : Mehmet Demirci

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

#

Çankırı ‘da Uluslararası Çankırı-Ilgaz Nolana Sanat Çalıştayı Sergisi” için 1 yorum

 1. Abdurrahim BARIN : diyor ki:

  “Sanatcı el öpmez Sanatçınin eli öpülür”
  G.M.K.ATATÜRK

  Kendi topraklarına yatırımda örnek olan
  Cankıŕı Konfedras Bşk Kaptan Mustafa CAN
  Hemşehrimizi Candan kutluyorum
  İsvicre alplerinden göllerinden
  doğasindan daha degerli Ilgazımıza
  Yatırımlarının devamını bekliyorum

  Topraklarımızı insanımızı
  sanat ve sanatçıyla buluşturan
  Ressam Ayşen CAN
  Hemşehrimizide kutluyor
  Eser ve sergilerinin devamıni bekliyoruz

  -Serenligilden Cerencigile Selam Saygiyla-

  Abdurrahim BARIN
  Gn Bşk
  Ulaş İş

  https://tr.linkedin.com/in/abdurrahim-barin-981a4518

  KIMDİR
  Kapt Mustafa CAN
  Çankırı Konfederasyon Gn Bsk

  https://hiziracil.tr.gg/KAPTAN-MUSTAFA-CAN.htm

  KİMDİR
  Ressam Ayşen CAN

  https://hiziracil.tr.gg/Ay%26%23351%3Ben-CAN–RESSAM.htm