logo

KÖK TAPUYA DÖNÜLÜRSE 2.,3. SEFER PARA ÖDENİR

0Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi Mecliste gündeme gelen Yeniçamlıca Mahallesi’nin mülkiyet sorunu ile ilgili basın mensuplarına önemli açıklamalar yaptı.

Recep Kenan/itvhaber.com

Göreve geldiği günden beri bu konuyla uğraştığını, sorunun kendinden önceki Saadet Partili ve Adalet ve Kalkınma partili belediyeler döneminden geldiğini vurgulayan Başkan Battal İlgezdi, o dönemde ilçe belediyesinin Büyükşehir belediye başkanı ve bakanlıkla aynı partilerden olduğunu, istense sorunun o zaman kolaylıkla çözülebileceğini, ancak çözülmek istenmediğine inandığını kaydetti.

PLAN YAPMA YETKİM ALINDI, ÇÖZEMEDİM

Kaygısının ‘Yeniçamlıca Mahallesi halkının sorunlarının nasıl çözüleceği’ olduğunu kaydeden Ataşehir Belediye, ilçe belediye başkanlarının plan yapma yetkilerinin olmadığını hatırlatarak; “Ben göreve geldiğim gün itibarıyla, yıllardır bu konuyla uğraşıyorum. Hala çözemedim. Hiçbir yetkim yok ondan dolayı çözemedim. Ama orayla ilgili üniversitelerden, Anayasa profesörlerinden yüzlerce görüş aldık. Toplantılar yaptım. Bunun içerisinde Adalet ve Kalkınma Partisi Meclis Üyesi arkadaşlar da vardı. Komisyonlarla ve komisyon dışında kendileri de Büyükşehir’e gittiler. Anladılar ki, Büyükşehir olmayınca çözülmüyor bu iş…” şeklinde konuştu.

IMG_0066

YENİÇAMLICA’NIN MÜLKİYETİNİN ÇÖZÜMÜNDE İKİ SEÇENEK VAR

Yeniçamlıca Mahallesi’nin mülkiyet sorununun çözümünde iki seçenek olduğunu ifade eden Battal İlgezdi, “Biri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın direk talimatıyla çözülecek. Bölge için bir plan yapılarak çözülecek. Diğeri de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağı 1/5000’lik planla çözülecek. Yalan söylemeye birbirimizi kandırmaya gerek yok. Arzu ederse buyursun gelsin Kadir Topbaşla konuşalım. Kimi istiyorsa onunla konuşalım. Vatandaşlarla, Yeniçamlıca halkıyla da konuşalım. Benim elimde belgelerim var. Şov yapmaya gerek yok, ihtiyacım da yok. Bu konular hassas konular. Mülkiyet hakkı ve imar konusu vatandaşımızın en büyük hassasiyeti… Yeniçamlıca 50 sene olmuş yapılaşalı. Bölgedeki yapı stokunun yüzde yetmişi bozuk… Allah korsun olası bir depremde yerle bir olur. Ciddi bir şekilde hasar görür o bölge… Benim belediye başkanı olarak amacım öncelikli olarak oradaki vatandaşımı korumak, güvenliğini sağlamak” dedi.

BUNLAR SADECE SİYASİ ŞOV

İlçe belediye başkanlarının imar yetkilerinin hepsinin alındığının altını çizen Başkan İlgezdi, “Nasıl çözülür burası? Tek başına Büyükşehir’in çözme şansı var mı? Yok. Bakanlığın çözme şansı var m? Yok. Bu çalışmayı işbirliğiyle üçümüz beraber yapacağız. Bakanlık İBB ve İlçe Belediye başkanlığı. Üçümüz çözeceğiz bu sorunu. Kimseyi kandırmanın, topu birbirimize atmanın anlamı yok. Bunlar sadece siyasi şov” diye konuştu.

IMG_0083

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, uzun süredir üzerinde çalışılan ve bir türlü çözüm üretilemeyen Yeniçamlıca Mahallesi’nin mülkiyet sorunu ve “Kök Tapu” ile ilgili basın mensuplarına açıklamasını şöyle sürdürdü:

KUCAĞIMIZDA BOMBA BULDUK

IMG_0072Bölgenin Ataşehir’e geçmeden önce Ümraniye Belediyesi’nde olduğunu, 5 yıl Saadet Partili, 10 yıl da Adalet ve Kalkınma partili Belediye başkanları tarafından yönetildiğini hatırlatan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, “Niye çözmediler bu sorunu?” sorusunu yönelterek, “Bu sorunu kangren yapan, bu işi rezil eden kendileri. Büyükşehir ellerindeydi. Bakanlık ellerindeydi. Sorunu çözmediler. Bizim kucağımıza attılar. Kucağımızda bomba bulduk. Be belediye başkanı olduğumda kısmen de imar yetkilerimiz vardı. Ben ‘tapuda vereceğim, imar sorununuzu da çözeceğim’ dedim. Seçildikten bir müddet sonra bütün yetkilerimiz alındı. Hiçbir şeyi çözemedim. İçe belediye başkanları, çöp topluyor, yol yapıyor, asfalt yapıyor, park yapıyor ve ruhsat veriyor. Başka hiçbir yetkimiz yok. Varsa başka yetkimiz söyleyin.

ÖNEMLİ OLAN SORUNUN ÇÖZÜLMESİ

Ben geçmiş de dahil hiç kimseyi suçlamıyorum. Hata yapılmış olabilir. Önemli olan sorunun çözülmesi… Birbirimiz suçlayarak sorun çözülmez. Yapılacak olan, çok acil bir şekilde, bakanlığın o bölgeyle ilgili bir karar alması lazım. Dönüşüm kararı alması gerekiyor. Dikkat ettiyseniz ben Mecliste Kentsel Dönüşüm kararı aldığımda Adalet ve Kalkınma Partisi Meclis üyeleri karşı çıktı.

RANDEVUMU İPTAL ETTİRMEK İSTİYORLARMIŞ

Ben randevu aldım. Bakanlıkta bura ve İmar İskan Blokları ile ilgili görüşüyorum. Aldığım duyumlara göre görüşme randevumu iptal ettirmek istiyorlarmış. Ben seçilmiş Türkiye Cumhuriyeti’nin Belediye Başkanıyım onlar da seçilmiş benim Bakanım. Biz görev yaptığımız sürece bu kurumlarda siyaseti kaldıracağız. Her kesimden, her görüşten vatandaş var o bölgede. Benim en az oy aldığım yerlerden biri orası. Amacım oranın sorunu çözülsün 40 yıldır bekleyen vatandaş ranttan payını alsın. İmar çıktığı gün sorun çözülür.

HAKKIMDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI YİNE KÖK TAPUYA DÖNMEDİM

Kök tapu olayı nasıl oldu? Bakanlık geldi soruşturma yaptı. Kök tapuya dönün dedi. Kök tapuya dönerse bölge yine karışır. ‘Kimin eli kimin cebinde?’ olur. İnsanlar ikinci – üçüncü sefer para öderler. Yazık, günah. Hakkımda soruşturma başlatıldı yine dönmedim ben. O arkadaşımız burada muhtarlık yapmış, emlakçılık yapıyor. Bu şahıs meselesi değil. Bölgenin genel sorunu. Bölgeyi Saadet ve Adalet Ve Kalkınma Partili belediye başkanları yönetti. Sabah kalktı mallarına yüzde elli ortak buldu vatandaşlar. Önce onun hesabını verecekler.

IMG_0068

Etiketler: » » » » » » » »
Share
3428 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

KÖK TAPUYA DÖNÜLÜRSE 2.,3. SEFER PARA ÖDENİR” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    KÖK TAPUYA DÖNÜLÜRSE 2.,3. SEFER PARA ÖDENİR
    https://www.itvhaber.com/?p=112576
    #AtaşehirBelediyeBaşkanı #Battalİlgezdi #BelediyeMeclis #YeniçamlıcaMahallesi #MülkiyetSorunu #KökTapu #İmar #Mülkiyet #İBB