logo

Madımak 22’nci Yılında Anılıyor

Madımak 22’nci Yılında Anılıyor

sivasSivas’ta, 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu 37 kişinin yanarak öldüğü Madımak katliamın 22’nci yıldönümü düzenlenen etkinliklerle anılıyor.

Recep Kenan/itvhaber.com

2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri kapsamında Sivas’a gelen davetlilerin konakladığı Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu 33 aydın ve 2 otel görevlisi ile 2 eylemci olmak üzere toplam 37 kişinin öldüğü olayların 22’nci yıldönümü çeşitli etkinliklerle anılıyor.

Sivas’ta Madımak olaylarını anma etkinlikleri sırasında herhangi bir olay yaşanmaması için polis ekipleri alarma geçirildi.

Anma etkinliği kapsamında yürüyüşün yapılacağı güzergah üzerinde bulunan Mehmet Akif Ersoy Caddesi, Mevlana Caddesi, Meçhul Asker Sokak, İstasyon Caddesi, 50.Yıl Kavşağı Cumhuriyet Meydanı arası, Atatürk Caddesi’nin bir bölümü ile Hikmet Işık Caddesi’nin bir bölümünü sabah saatlerinden itibaren trafiğe kapatılacağı belirtiliyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba yaptığı yazılı açıklamada, Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te çıkan olaylarda yaşamını yitirenler için “Ulusal yas” ilan edilmesini istedi.

Sivas yada Madımak Olayı Nedir?

Sivas Katliamı ya da Madımak Katliamı olarak bilinen Madımak Olayı, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından organize edilmiş olan Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli’nin yakılması ve çoğunluğu Alevi 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanının ve 2 eylemcinin yanarak ya da dumandan boğularak hayatlarını kaybetmesi ile sonuçlanan olaylardır.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ