logo

Merkez Bankası Başkanlığına Hafize Gaye Erkan Atandı

Merkez Bankası Başkanlığına Hafize Gaye Erkan Atandı

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı kararla Merkez Bankası Başkanlığına ABD’de üst düzey yönetici olan Hafize Gaye Erkan atandı.

Recep Kenan/itvhaber.com

Merkez Bankası‘nın yeni başkanı belli oldu. Resmi Gazete‘de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre Hafize Gaye Erkan Merkez Bankası Başkanı oldu. 41 yaşındaki Erkan, kurumun en genç ve tarihindeki ilk kadın başkanı oldu.

ABD’de finans alanında üst düzey yönetici olarak çalışan Hafize Gaye Erkan’ın Merkez Bankası’nın (MB) yeni başkanlığını Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in istediği konuşuluyordu.

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararda, Hafize Gaye Erkan’ın Merkez Bankası Başkanı olarak atandığı duyuruldu.

ABD’DE TOPLU DAVA AÇILDIĞI İDDİALARI GÜNDEMDE

Merkez Bankası Başkanlığına atanan Hafize Gaye Erkan’ın ABD’de yöneticisi First Republic Bank’ın müşterileri tarafından “bankacılık yasalarını ihlal etmek” ve “yanlış ve yanıltıcı beyanlar vermek” suçlamasıyla toplu dava açıldığı iddiaları gündemde yer almaya başladı.

HAFİZE GAYE ERKAN KİMDİR?

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezun Hafize Gaye Erkan, ABD’de Princeton Üniversitesi’nde Finansal Mühendislik alanında doktora derecesi aldı. Uzun yıllar ABD’nin önde gelen yatırım bankalarından Goldman Sachs’ta çalışan Erkan’ın adı son olarak First Republic Bank krizi ile yeniden gündeme geldi. Zira, Erkan’ın Aralık 2021’e kadar çalıştığı banka, ABD’deki banka krizinin en dikkat çeken kuruluşu oldu.

“Operasyon Araştırmaları ve Finansal Mühendislik” alanında doktora yapanErkan, 2 yıl süren ve 12 dersten oluşan doktora programını bir yılda tamamladı ve Princeton Üniversitesinin 276 yıllık tarihinde programı bir yılda bitiren ilk öğrenci olma başarısını gösterdi. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki “en genç finans profesörü” unvanını kazandı. Princeton Üniversitesi daha sonra doktora derecesi için gerekli minimum çalışma süresini bir yıl olarak değiştirdi.Daha sonra Harvard Business School’da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesinde liderlik üzerine iki eğitim programını daha tamamladı.

Hafize Gaye Erkan, First Republic Bank’ta yaklaşık sekiz yıl boyunca İcra Kurulu Eş Başkanı, Başkan, Yönetim Kurulu Üyesi, Baş Yatırım Sorumlusu, Baş Mevduat Sorumlusu ve Eş Risk Sorumlusu gibi görevlerde bulundu.

Mart 2022’de Fortune 500 firması Marsh McLennan’ın Yönetim Kurulu’na katılan, 2019’dan şirketin 2021’de LVMH tarafından satın alınmasına kadar Tiffany & Co. Yönetim Kurulu’nda görev yapan Erkan, Dünya gazetesinin ekonomi alanında köşe yazarlığı yapıyor.

Paylaşın:
Etiketler: » » »
#

SENDE YORUM YAZ