logo

Onursal Adıgüzel, ‘Kayışdağı Kent Ormanı ve Tramvay Hattı İçin Çalışıyoruz’

Onursal Adıgüzel, ‘Kayışdağı Kent Ormanı ve Tramvay Hattı İçin Çalışıyoruz’

Başkan Onursal Adıgüzel, ekibi ile birlikte Kayışdağı ve İnönü mahallelerine yönelik “Ataşehir Senin” toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Recep Kenan / itvhaber.com

Seçim döneminde Ataşehirlilerin görüşü alınarak oluşturdukları projelerinin ete kemiğe büründüğünü kaydeden Onursal Adıgüzel, açıklamasında “Belediyemizin önümüzdeki 5 yıl içinde yapacağı projelerin belirlendiği stratejik planını vatandaşlarımızla birlikte tasarlamak istiyoruz.” İfadelerine yer verdi.

PLANA İTİRAZLARI TEMMUZ MECLİSİNE YETİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ

Ataşehir Belediye Başkanı Onursal Adıgüzel, Kayışdağı imar planı çalışmaları ile ilgili ise, “Kayışdağı Mahallesi’nin itirazlarını da değerlendirerek Temmuz Meclisine yetiştirmeye çalışıyoruz.” Bilgisini paylaştı.

Kayışdağı Ormanı‘nı “Kent Ormanı” olarak tasarlayıp halka açmak için çalıştıklarını, Çamaşırcı Deresi Yaşam Vadisi çalışmalarının başlayacağını söyleyen Ataşehir Belediye Başkanı Onursal Adıgüzel, İçerenköy’den Kayışdağı’na 2.4 kilometrelik tramvay hattı için çalışmalara başladıklarını ifade etti.

HEDEF ATAŞEHİRLİLERLE İŞ BİRLİĞİ İLE ÇÖZÜM

Onursal Adıgüzel başkanlığına Ataşehir Belediyesi ekibinin katılımıyla düzenlenen “Ataşehir Senin” toplantılarıyla, öncelikleri belirlenen, talep ve önerileri alınan Ataşehir’deki vatandaşların seslerini duyurabilmeleri ve belediye ile iş birliği içinde çözümler üretebilmeleri hedefleniyor.

ONURSAL ADIGÜZEL, 5 YILLIK STRATEJİK PLANI BİRLİKTE TASARLAMAK İSTİYORUZ

Kayışdağı 80. Yıl Parkı’nda düzenlenen “Ataşehir Senin” toplantısında Ataşehir’de katılımcı yönetim anlayışının ilk vaatleri arasında yer aldığını hatırlatan Onursal Adıgüzel, toplantıdaki konuşmada, “Belediyemizin önümüzdeki 5 yıl içinde yapacağı projelerin belirlendiği stratejik planını birlikte tasarlamak istiyoruz. Seçim döneminde yaptığımız anketlerle, saha toplantılarıyla sizlerden gelen önerilerle projelerimizi sizlerle birlikte oluşturmuştuk. Şimdi bunları ete kemiğe büründürmenin zamanını geldiğini düşünüyoruz. Bunu da hep birlikte yapalım istiyoruz. Bu amaçla ‘Ataşehir Senin’ diye bir internet sitesi oluşturduk. 120 bine yakın soru cevaplandı. 100’e yakın arkadaşımız gönüllü olmak istediğini söyledi. En önemlisi biz mahallelerimizdeki komşularımızın taleplerini, önceliklerini öğrenmiş olduk. Bu doğrultuda stratejik planlarımızı hazırlamak için saha toplantılarımıza başladık.” Açıklamasına yer verdi.

ÇAMAŞIRCI DERESİ YAŞAM VADİSİ’NİN HAYATA GEÇMESİNİ İSTİYORUZ

Büyükşehir ile uyum içinde, işbirliği çalışmalarının sürdürdüklerini kaydeden Onursal Adıgüzel, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu ve arkadaşları belediyemizi ziyaret etti. 17 mahallemiz ile ilgili yapılacak çalışmalara değerlendirdik. Özellikle Kayışdağı ve İnönü mahalleleri bizim için çok kritik yer tutuyor. Buraları da değerlendirdik. Ekrem Başkanımız Çamaşırcı Deresi’nin hayata geçmesini istiyor. Bunun için ‘ne gerekiyorsa yapalım’ talimatını verdi. Bu kapsamda bölgede imar ve 18 uygulanmalarının hızlanması gerekiyor. Masamızın üstündeki ilk işlerden biri İnönü Mahallesi’ndeki 18 uygulamasını hızlandırmak. Bu çerçevede Çamaşırcı Deresi Yaşam Vadisinin ilk etabını başlatmak istiyoruz. Çamaşırcı Deresi Yaşam Vadisi mahallelerimizin nefes alacağı bir alan haline gelecek.” Dedi.

METRO İSTASYONLARINDA HALKIN İHTİYACINA UYGUN PROJELER HAZIRLANIYOR

Metro istasyonlarında halkın kullanımına ve ihtiyacına uygun projeler hazırlandığının ifade eden Başkan Onursal Adıgüzel, açıklamasında “4 mahallemizi birleştiren İçerenköy Metro durağımızda bir meydan düzenlemesi var. Bunu hızlandırmış durumdayız. Bir yıl içinde hem meydanı, hem de bir sıkıntı olmazsa yeni nesil kütüphanemizi sizlerin hizmetinize sunmak istiyoruz. Kayışdağı Metro istasyonunu çok önemsiyoruz. Seçim öncesi bir söz vermiştik. İstasyona gümrüğün içinden yola yaptıracağız demiştik. Seçimden Bir hafta önce de olsa o yolu açtık. Burada ciddi bir alan var. Kayışdağı mahallemizde de yeşil alan sıkıntımız var. Bu alanda gençlerin spor yapacağı çocukların oyun oynayacağı çeşitli fonksiyonlarla donatılması ile ilgili Büyükşehir yetkilileri ile iletişim içindeyiz. Kayışdağı metro istasyonu alanında Yuvam İstanbul projelerinden birini hayata geçirmek istiyoruz.” İfadelerine yer verdi.

KAYIŞDAĞI ORMANI VATANDAŞI AÇILMALI!

Bölgede çok önemsediğimiz meselelerden birinin Kayışdağı Ormanı olduğunu vurgulayan Onursal Adıgüzel, “Kayışdağı Ormanı’nda ortak çalışmaya ihtiyacımız var. STK’larla ve siyasi partilerle ‘Kayışdağı Ormanı vatandaşı açılmalı’ diyen bütün paydaşlarla ortak çalışmaya ihtiyacımız var.” Dedi.

KAYIŞDAĞI İÇİN “KENT ORMANI” PROJESİ HAZIRLANDI

İSKİ ve Büyükşehir’in çözüm odaklı çalıştığını bölge için “Kent Ormanı” projesi hazırlandığını belirten Başkan Onursal Adıgüzel, “Ekrem Başkanımla yaptığımız toplantıda burayı halka açmak için ne gerekiyorsa yapın dedi. Hafta içi İSKİ Genel Müdürü ekibi ile bizi ziyaret etti. Yeditepe Üniversitesi’nin yanından İSKİ’nin kullandığı kapının vatandaşa açılmasını istiyoruz. Büyükşehir belediyemiz burası için çok güzel proje hazırladı. Hem çocuklarımıza doğal kaynak suyunu nasıl çıktığını gösterecek müze gibi düşünülmüş. Diğer tarafıyla da rahat rahat yürüyüş yapabileceğimiz bir kent ormanı olarak tasarlanmış.” Diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR OLARAK ORMAN BAKANLIĞI’NDAN BURAYI İSTİYORUZ

Çözümün Orman Bakanlığı tarafından verilecek izine kaldığının altını çizen Ataşehir Belediye Başkanı Adıgüzel, yargı sürecine de dikkat çekerek; “Fakat bir sorun var önümüzde. Bu sorunu aşmak toplumsal bir mesele. Tek başına Onursal’ın yapabileceği bir iş değil. Orman Bakanlığı; burası benim diyor. İSKİ de; burası benim, Vakıf suları arazisi diyor. Dava devam ediyor. Biz, önümüzdeki hafta itibariyle başvurumuzu yapmış olacağız. Büyükşehir Belediyesi olarak Orman Bakanlığı’ndan biz burayı istiyoruz. Biz burayı halka açmak istiyoruz. Bu noktada biz de gerekli lobiyi oluşturacağız. Ben Ankara’da ziyaretleri yapıyor olacağım. Büyükşehir ve İSKİ’de hazırlıklar yapıyor. Diyalog yoluyla bu işi çözmek için çabalayalım. Belki hep birlikte bir ses çıkarırız. Siyasi partileri davet ederiz. Hiçbir partiyi ayırmıyorum. O ormanda nefes almak hepimizin hakkı. Bütün partileri davet edip, belki Orman Bakanlığı’nı burayı bize tahsis etmeye davet edebiliriz. Mülkiyet zaten İSKİ de… Orada sadece Orman Bakanlığı’nın izin vermesi gerekiyor. Bu izni alırsak orada hepinizin içine sineceği projeyi sizinle paylaşırız.” Dedi.

KAYIŞDAĞI İÇİN TRAMVAY TALEBİMİZ VAR

Kayışdağı için raylı sistem ulaşım talep ettiklerini söyleyen Ataşehir Belediye Başkanı Onursal Adıgüzel, “Bir talebimizi daha ilettik Ekrem Başkan’a… Kabul görürse mahallelerimiz için çok kritik olacağını düşünüyorum. İçerenköy metro durağından Yeditepe Üniversitesi’ne 2.4 kilometrelik bir yol var. Bu yol yeteri kadar geniş. Hiç bir kamulaştırma yapmadan o yolda bir tramvay çalışabiliyor. Ekrem başkanım da bunu beğendi. Raylı Sistemler Daire Başkanlığı’nı bize yönlendirdi. Hayata geçmesi süreç, zaman istiyor. Projenin olabilirliği yönünde bize geri dönüş yapıldı. Olumlu sonuçlanma durumunda bunu da sizinle paylaşacağız.” Bilgisine yer verdi.

İNÖNÜ MAHALLESİ İÇİN BİR KREŞ SÖZÜMÜZ VAR

İnönü Mahallesi için bir kreş sözümü olduğunu hatırlatan Adıgüzel, “İnönü Mahallesi için bir kreş sözümüz vardı. 18 uygulaması ile yeni çıkacak yerlerde, 2025 yılı için sözümüzü tutma ihtimali yüksek görünüyor… İnönü Mahallesi 18 uygulaması ile yeni parklara da kavuşuyor olacak.” Dedi.

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ