logo

Sadık Kayhan: Planda Yüzde Yüz Uyum Mümkün Değil

Sadık Kayhan: Planda Yüzde Yüz Uyum Mümkün Değil

Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan’ı makamında ziyaret eden Yenisahra Derneği üyeleri Yenisahra Yakın Çevresi 1/1000 RUİP çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Recep Kenan/itvhaber.com

İsa Kırım başkanlığındaki Yenisahra Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu ve dernek üyeleri Ataşehir Belediyesi Teknik Başkan Yardımcısı Sadık Kayhan’ı ziyaret ederek plan çalışmaları hakkında bilgi aldılar.

YENİSAHRA 1/1000 ÖLÇEK RUİP ŞUBAT AYI TOPLANTISINDA OYLANACAK

Çalışmalar tamamlanarak Ocak ayında Ataşehir Belediye Meclisi gündemine alınan iyileştirme, 1/5000 ölçe RNİP’a uyumsuzlukları gözden geçirme gerekçesiyle komisyona geri çekilen Yenisahra ve kısmen Barbaros mahallerini kapsayan Yenisahra Mahallesi ve Yakın Çevresi 1/1000 Ölçek Revize Uygulama İmar Planı Meclisin Şubat ayı gündemine alındı. Yenisahra Mahallesi ve Yakın Çevresi 1/1000 Ölçek RNİP’ın 09 Şubat 2018 Cuma günü yapılacak ayın son toplantısında görüşülerek oy çokluğuyla da olsa kabul edileceği tahmin ediliyor.

AK PARTİLİ MECLİS ÜYELERİNİN OY BİRLİĞİ İÇİN ÇEKİNCESİ VAR

Yenisahra Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı İsa Kırım ve Yönetim Kurulu ile dernek üyelerinden oluşan Yenisahra heyetinin Ak Partinin Yenisahra Mahallesi ve Yakın Çevresi 1/1000 Ölçek Revize Uygulama İmar Planı ile ilgili planların meclisten oybirliği ile geçmesi için bazı çekingenlerin olduğunu, Ak Partili meclis üyelerinin dile getirdiği iddialara dayalı bu çekincelerin ayrıntıları ve 1/1000 Ölçek RNİ planların son durumu ile ilgili bilgi edinmek istediler.

İŞİMİZ PLANLARI TEKNİĞİNE UYGUN YAPMAK

Gündeme geldiği Ocak ayı toplantıları öncesi Yenisahra Mahallesi ve Yakın Çevresi 1/1000 Ölçek Revize Uygulama İmar Planı ile ilgili teknik ekiple birlikte Ak Parti ve CHP gruplarına detaylı bilgi verdiklerini, guruplarda yapılan toplantılarla Meclis üyelerini planla ilgili bilgilendirdiklerini kaydeden Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan, bilgilendirme toplantılarında meclis üyelerinin tüm sorularını cevapladıklarını belirterek; “Sonrasında Ak Parti ve CHP İmar Komisyonu üyelerini ayrı ayrı ve hem de birlikte buraya Belediyemize davet ettik. Planlar üzerinden detaylı bilgiler verdik. Sordukları tüm soruları burada da yanıtladık. Bu planın ret edilmesini gerektirecek hiçbir gerekçe bize sunulmadı. Biz bürokratız. Bizim işimiz planları tekniğine uygun şekilde yapmak. Bizim partimiz yok. O görüşmelerde ne Ak Partili nede CHP’li Komisyon üyelerinden böyle bir gerekçe bize sunulmadı. Yenisahra Mahallesi ve Yakın Çevresi 1/1000 Ölçek Revize Uygulama İmar Planını bu bilgilendirmelerden sonra planları Meclise gönderdik” ifadelerini kullandı.

PARSELİ BEŞE BÖLECEK HALİNİZ YOK”

Bölgesel planlarda 1/5000’lil planla 1/1000’lik plan arasında yüzde yüz uyum olan bir çalışmanın şu ana kadar kayıtlara geçmediğini, 1/1000 ölçe Uygulama imar plan hazırlanırken 1/5000 ölçe Nazım İmar Planı ve notlarına bağlı kalınarak ve uyumlu bir plan hazırlamak için çalışıldığını ifade eden Sadık Semih Kayhan,  parsel bazındaki plan çalışmaları dışında yüzde yüz uyumun mümkün olmadığını kaydederek; “ Yüzde yüz uyumlu bir 1/1000’lik UİP çalışmasının bir örneği yok. Büyükşehir’in yaptığı Yenisahra Mahallesi ve Yakın Çevresi 1/5000 Ölçek Revize Nazım İmar Planında bir parsel beş tane fonksiyonda kalıyor. Parselin tam orta noktasına baktığınız zaman bir parsel 5 tane değişik fonksiyonda. Parseli beşe bölecek haliniz yok. Parseli bu fonksiyonlardan herhangi birine koymak zorundasınız. Şimdi siz bunu 1/5000’lik planlara aykırı diye nitelendirirseniz, 1/5000’lik plana aykırı bir sonuç çıkar. Ama mantığa ve tekniğe uygun verdiğiniz zaman bu parsele bir tane fonksiyon verilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan Yenisahra Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı İsa Kırım ve Yönetim Kurulu ile dernek üyelerinden oluşan Yenisahra heyetine Yenisahra Mahallesi ve Yakın Çevresi 1/1000 Ölçek Revize Uygulama İmar Planı çalışmaları be bilgilendirme toplantıları ile ilgili şu açıklamaları yaptı:

BÜYÜKŞEHİR CADDEYİ 1/5000’LİK PLANA İŞLEMEMİŞ, BİZ DE İŞLEMEYELİM Mİ?

“Bir örnek daha: En önemli caddelerden bir tanesi olan Mimar Sinan Caddesi’ni Büyükşehir, 1/5000’lik plana işlenmemiş. Şimdi biz bunu plana işlemeyelim mi? Bunu da beş binlik planlara aykırımı bulacaksınız. Eğer bu düzeltmemizi aykırı buluyorsanız bu abesle iştigaldir. Birçok örnek daha verebiliriz.”

ZORUNLULUK DIŞINDA 1/5000’LİK PLANA AYKIRI BİR ŞEY YOK

“Zorunluluk halleri dışında 1/1000’lik planda 1/5000’lik plana aykırı bir tek bir şey bulamazsınız. Onun için benim inancım bu planın Ataşehir Belediye Meclisinden oybirliği ile çıkacağına dairdir. Ama birçok örneğini gördüğümüz gibi yüzde yüz doğruda olsa siyasetten hayır diyebiliyorlar. Eğer siyasetten de hayır deseler de bunun sizler tarafından değerlendirilmesi gerekir”

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ