logo

TAKSİM CAMİ’NİN TEMELİ KADİR TOPBAŞ TARAFINDAN ATILDI

taksim_cami (1)Taksim Cami projesinin temeli, Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun onayı ve Beyoğlu Belediyesi’nin ruhsat vermesinin ardından, Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle atıldı.

Elli yıllık mazisi olan Taksim Cami projesinin temelini atan Başkan Kadir Topbaş, “Buna bir mücadelenin başarısı diye bakmıyorum. Bir ihtiyacın karşılanması olarak değerlendiriyorum. Santa Maria Kilisesi ve Taksim Cami’nin birlikte meydana bakıyor olması bu şehrin ne kadar hoşgörülü olduğunun sembolüdür” dedi.

Elli yıllık mazisi olan Taksim Cami projesi, İstanbul 2 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun onayı ve Beyoğlu Belediyesi’nin ruhsat vermesinin ardından, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dualarla yapılmaya başlandı.

taksim_cami (3)

Törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, bazı milletvekilleri, hayırseverler ve cami derneğinin yöneticileri katıldı.

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim’de geçmişten bugüne kadar bir mabet ihtiyacının olduğunu hisseden herkesi yad ettiklerini belirterek, caminin toplumun ihtiyacını karşılamak adına yapıldığını söyledi.

İstanbul’un öteden beri hep bir barış kenti olduğunu, farklılıkları ve zenginlikleri bir arada yaşadığını vurgulayan Kadir Topbaş, “Aynı sokakta, Cami, Sinagog ve Kilise bulundu. ‘Ne olursan ol, yine de gel’ diyen bir anlayışın mensuplarıyız biz. Pera bölgesi diye adlandırılan bölgede özellikle farklı kültürlerin çok yoğun yaşadığı ve batıya açılan pencere olarak kabul edilen bir alan. Hemen yanımızda kilise var. Yani bir tarih kokan bölgede yaşamaktayız. İnsanların yaşam alanları arasında birtakım temel ihtiyaçları var ki, biz bunlara hep ‘sosyal donatı alanları’ deriz. Burada meslektaşlarıma, bu caminin tasarımını hazırlayanlara teşekkür ediyorum. Gerçekten bölgeye uygun bir yapıyı, camiyi, mabedi buraya projelendirmişler” diye konuştu.

taksim_cami (2)

Etiketler: » » » » » » »
Share
1133 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

TAKSİM CAMİ’NİN TEMELİ KADİR TOPBAŞ TARAFINDAN ATILDI” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    TAKSİM CAMİ’NİN TEMELİ KADİR TOPBAŞ TARAFINDAN ATILDI
    https://www.itvhaber.com/?p=112874
    #TaksimCamiProjesi #TabiatVarlıklarınıKorumaKurulu #BeyoğluBelediyesi #Ruhsat #KadirTopbaş #İBB #TaksimCami #TaksimeCami