logo

‘Tarihin Sıfır Noktası’ Göbeklitepe UNESCO Listesinde

‘Tarihin Sıfır Noktası’ Göbeklitepe UNESCO Listesinde

‘Dünyanın en eski tapınak merkezi’ kabul edilen, “Dünya Miras Geçici Listesi”ne alınan Göbeklitepe Ören Yeri 42. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda Dünya Miras Listesi’ne alındı.

İnsanlığın avcı – toplayıcı topluluktan tarım toplumuna ve ilk yerleşik düzene geçiş izlerini taşıyan bir dönem Avrupa’da en çok aranan yerler arasına giren 12 bin yıllık geçmişe sahip Göbeklitepe ören yeri uzmanların dikkatini çekmiş ve “Dünya Miras Geçici Listesi”ne yer almıştı.

Üzeri kapatılan, seyir terasları yapılan “İnsanlık tarihinin başladığı yer” olarak nitelenen ve tarihin yeniden yazdırılacağı yer olduğu iddia edilen Göbeklitepe ören yeri kazı alanı, Neolitik döneme ait 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntıları ve boyları 3-6 metre, ağırlıkları da 40-60 ton olan, yabani hayvan figürlü “T” biçimli dikili taşlar büyük ilgi görüyor.

12 bin yıllık geçmişiyle “tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen Şanlıurfa’daki Göbeklitepe ören yerinin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmasının sevinci yaşanıyor.

Başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere birçok uluslararası kurum ve kuruluş tarafından “dünyanın en eski tapınak merkezi” kabul edilen ve yaklaşık 6 yıl önce UNESCO “Dünya Miras Geçici Listesi”ne alınan ören yeri, Bahreyn’de düzenlenen 42. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda Dünya Miras Listesi’ne alındı.

Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban, yaptığı açıklamada, Göbeklitepe’nin dünyanın en önemli tarihi alanlarında olduğunun altını çizerek; özellikle ilkbahar döneminde anıt alanının ciddi bir ziyaretçi kitlesini ağırladığını, her geçen yıl Göbeklitepe’ye olan ilgi ve alakanın arttığını kaydetti.

ŞANLIURFA BÖLGESİNDE TURİZMİNİ OLUMLU ETKİLEYECEK

Göbeklitepe’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmasının hem kenti hem de bölge turizmini olumlu etkileyeceğini vurgulayan Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban, “Şu an Göbeklitepe’yi çoğunlukla yerli turist grupları ziyaret ediyor. Ancak asıl listeye girdiği için bütün tur acenteleri Göbeklitepe’yi tur programlarına alacaktır. Göbeklitepe’nin asıl listeye alınması hem Şanlıurfa hem de bölge turizmi açısından büyük önem taşıyor. Turist sayısında büyük bir artış olmasını bekliyoruz. Turizmciler, otelciler ve rehberler olarak büyük bir heyecanımız var. ” diye konuştu.

“TARİHİN SIFIR NOKTASI” GÖBEKLİTEPE ÖREN YERİ

Şanlıurfa’nın merkez Haliliye ilçesinin, kent merkezine 18 kilometre mesafedeki Örencik Mahallesi yakınlarında bulunan ve ilk kez 1963’te İstanbul ve Chicago üniversitelerinden araştırmacıların yüzey çalışmaları sırasında fark edilen ören yerindeki kazılar 50 yılı aşkın süredir devam ediyor.

Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Şanlıurfa Müzesince 1995’ten beri ortaklaşa yürütülen çalışmalarda, Neolitik döneme ait boyları 3-6 metre, ağırlıkları da 40-60 ton olan, yabani hayvan figürlü “T” biçimli dikili taşlar bulundu.

Kazılarda aynı zamanda, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntıları ve yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi çeşitli tarihi eserler de gün yüzüne çıkarıldı.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ