logo

Toplu Sözleşmeyle Belirlenen 2023 Yılı Kamu İşçisi Zamlı Maaşı Açıklandı

Toplu Sözleşmeyle Belirlenen 2023 Yılı Kamu İşçisi Zamlı Maaşı Açıklandı

Kamu işçileri ne kadar zam aldı? En düşük kamu işçisi maaşı ne kadar oldu? 2023 kamuda işçi zammı ne kadar?

Kamuda çalışan 700 bin işçiyle ilgili 2023 yılı toplu sözleşme soncu belirlenen en düşük zamlı kamu işçisi maaşını Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı.

Hükümet ve işçi tarafından toplantıları sonrasında sonuçlan 2023 yılı toplu sözleşme görüşmeleri ile belirlenen kamu işçisi 2023 maaş zamları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı.

Recep Kenan/itvhaber.com

Kamuda çalışan 700 bin işçiyi ilgilendiren 2023 yılı toplu sözleşme görüşmeleri sonucunda hükümet ve işçi kesimi anlaşmaya vardı.

Kamu işçilerinin ne kadar zam aldığı, 2023 yılı toplu sözleşme görüşmelerinin sona ermesinin ardından merak ediliyordu. Kamuda çalışan 700 bin işçiyi ilgilendiren 2023 yılı toplu sözleşme görüşmeleri sonucunda hükümet ve işçi kesimi anlaşmaya vardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, en düşük zamlı kamu işçisi maaşını açıkladı.

ÜCRETLERE REFAH PAYI DAHİL YÜZDE 45 ZAM

Kamuda çalışan 700 binden fazla işçinin toplu sözleşme görüşmelerinde zam oranı belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konu ile ilgili, yaptığı açıklamada, “Ülkemin menfaatlerini ve vicdanımı bir kenara koymadan hasbi bir değerlendirme yapalım istedim. Bana gelen bilgileri aşmaya gayret ettim. Bu protokolle yaklaşık 700 bin kardeşimizin 2023-2024’te alacağı ücretin çerçevesini belirliyoruz. Refah payı dahil ücretlerde yüzde 45 zam yapıyoruz. En düşük kamu işçisi ücretini de 15 bin liraya çıkarıyoruz.

Yapılan açıklamaya göre, 2023 yılı toplu sözleşme görüşmeleri sonrasında kamu işçilerinin maaşları yüzde 45 zamlanarak, en düşük 15 bin lira oldu.

700 BİN KAMU İŞÇİZİNİ KAPSIYOR

Kamu toplu iş sözleşmesi Karayolları, Demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, kömür işletmeleri, üniversiteler ve hastanelerin de aralarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçiyi ilgilendiriyor.

itvhaber

Paylaşın:
Etiketler: » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ