logo

YOL YAPIMINDAKİ İHMALDEN YAŞANAN BASKIN CAN ALIYORDU

YOL YAPIMINDAKİ İHMALDEN YAŞANAN BASKIN CAN ALIYORDU

Yoğun yağışlar İstanbul’da sel baskınlarına yol açarken İçerenköy’de evinde mahsur kalan bir çocuğu vatandaşlar kırdıkları pencere demirlerinin arasından çekerek kurtardılar.

Recep Kenan/itvhaber.com

Bir çocuğun son anda kurtarıldığı olay, İçerenköy’de yapılan yolun önlerine set çekerek baskına yol açtığı Ata ve Bahçelerarası sokakta yaşandı. Yoğun yağış ile toplanan yağmur sularlı Ata ve Bahçelerarası sokakta baskına yol açarken evlerin ve iş yerlerinin bodrum ve giriş katlarının sular altında kalmasına yol açtı. Alınan bilgiye göre, baskın sırasında mahsur kalan bir çocuğu vatandaşlar pencere demirini kırarak sular altındaki evinden çekip aldılar.

Ataşehir’in E5 ve Bostancı ile bağlantısını sağlayacak, Bostancı Köprüsü’nün trafik yükünü azaltacak, Ataşehir’e giriş çıkışları kolaylaştıracak Çamaşırcı Deresi mevkiindeki yol ve köprü yapımı çalışması yürütülüyor.

Ağır aksak da olsa yürütülen çalışma Ataşehir’in ve özellikle de İçerenköy, İnönü, Kayışdağı ve Maltepe’nin Fındıklı mahallelerinin E5 bağlantılarını rahatlatacaktır.

EV VE İŞ YERLERİNDE SEL BASKINLARI YAŞANIYOR

Bölge trafiği ve ulaşımı için hayati önem taşıyan bu çalışma projeyi uygulamadaki ihmal nedeniyle yakınındaki sokakta bulunan ev ve iş yerlerinde sel baskınlarının yaşanmasına yol açıyor.

Bölge sakinleri tarafından dile getirilen iddialarda, yapılan yol; kenarındaki sokağa metrelerce set çekiyor, alanda toplanan yağmur suyunun taşındığı dereye ulaşmasını engelliyor, adeta baraj oluşturup suyu toplayarak sokakta baskınlara yol açıyor.

Yine iddialara göre baskınların kaynağı, yol projesinde yer alan tahliye kanal ve bağlantılarının projedeki sayısından az ve çok daha küçük çapta olması olarak açıklanıyor.

MAL KAYGISI VE CAN KORKUSU İLE YAŞANIYOR

Kot düşüklüğü nedeni ile Bostancı Sanayi Sitesi’nin alt tarafındaki boş arazinin ve yakın çevresinden gelen yağmur suları, yolun çektiği set nedeniyle Ata ve Bahçelerarası sokakların olduğu alanda toplanıyor. Projede gösterilenden küçük çapta ve daha az sayıda tahliye kanalları, yoğun yağışlarda bölgede toplanan yağmur sularının tahliyesi için yetersiz kalıyor. Dolayısıyla bu alanda bulunan ev ve iş yerlerinin zemin ve bodrum katları sular altında kalıyor. Yağışlar sırasında yaşanan baskınlar ev ve iş yerlerinde büyük boyutta maddi zararlara yol açarken, bölgede yaşayan vatandaşların mal kaygısı yanı sıra can korkusu ile yaşamalarına neden oluyor.

4 KURUM HAKKINDAKİ İDDİALAR YARGIDA

50×50 ölçülerinde tek kanal ile bölgede toplanan yağmur sularını tahliyesinin mümkün olmadığını, Ata ve Bahçelerarası sokaklardaki baskınların can ve mal kaybı korkusu yaşattığını kaydeden bölge sakini Nurullah Alim, projenin yapımında usulsüzlükler olduğunu, projede yer alan yağmur baca ve kanallarının yapılmadığını iddia ederek konuyu yargıya taşıdığını söyledi. Alem, ilgili 4 kurum hakkındaki iddialarını yargıya taşıdığının altını çizdi.

İBB MUHTARLAR MÜDÜRLÜĞÜ’NE GEREKLİ GİRİŞİMİ YAPTIM

Konu ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Muhtarlar Müdürlüğü’ne gerekli girişimi yaptığını, bölgede yaşanan sıkıntıları aktardığını kaydeden İçerenköy Mahalle Muhtarı Ayhan Öztürk, bölgede yaşanan baskınların yol yapımındaki ihmallerden kaynaklandığının altını çizdi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
Share
268 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ