logo

ZİHNİ GÖKTAY: 28 YIL DOLU DOLU LÜKÜS HAYAT’LA GEÇTİ

ZİHNİ GÖKTAY: 28 YIL DOLU DOLU LÜKÜS HAYAT’LA GEÇTİ

8.Uluslararası Ataşehir Tiyatro Festivali kapsamında ‘Türk Tiyatrosunda Müzikaller’ konulu panele katılan Zihni Göktay ‘Lüküs Hayat’ın yazılma ve sahnelenme sürecini anlattı.

Zihni Göktay, 8. Uluslararası Ataşehir Tiyatro Festivali kapsamında düzenlenen ‘Türk Tiyatrosunda Müzikaller’ konulu panelde ‘Lüküs Hayat’ın yazılma ve sahnelenme sürecini anlattı.

Ataşehir Belediyesi Mustafa Saffet Kültür Merkezi Kitap Kafe’de gerçekleştirilen Tarık Şerbetçioğlu’nun moderatörlüğündeki etkinliğe sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

Göktay, bugüne kadar oynadığı 83 oyunun 22’sinin müzikal olduğunu belirterek, “Lüküs Hayat için 5 bin 200 kez sahneye çıktım. Mart 1985’de başladım… 28 sene dolu dolu geçti Lüküs Hayat’ta…” dedi.

Göktay, Cemal Reşit Rey tarafından bestelenen operetteki bazı şarkıların sözlerinin Refik Erduran tarafından Nâzım Hikmet’e ait olduğunun açıklandığını ifade etti.

Göktay, söyleşi sonunda sorulan “54 yıllık sanat yaşamınızın ilkeleri neler?” şeklindeki bir soruyu şu şekilde yanıtladı: “54. sanat yılım… Tiyatro hayatın aynasıdır; iyiyi, güzel, doğruyu, eğlenceliyle faydalıyı edep dairesinde seyircimizi güzel şeylere yönlendirerek çalıştım. Amacım doğruyu söylemekti. Çünkü biz illüzyonsuz, montajsız, hilesiz, hurdasız bir sanat yapıyoruz. Tiyatro hayatın aynasıdır, bu aynaya her gün bakarak kendimize çeki düzen verelim. Önce özeleştirimizi yapalım, sonra başkalarını eleştirelim. Sanat her zaman muhaliftir çünkü… Kimseyi kırmadan, güzellikle, üstünü zaman zaman şekerleyerek, içinde vereceğimiz mesajı da acı ve tatlı olarak içine hapsederek veriyoruz. Gerisi seyircinin yorumuna kalmış oluyor. Ama daima edep dairesinde… Eleştiri hakkını saklı tutuyoruz, seyircimizi küstürmeden… Tiyatro politikadan soyutlanamaz.”

KADİR İNCESU/BİRGÜN

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ