logo

Battal İlgezdi, ‘Büyükşehir Ataşehir’e Zulüm Uyguluyor’

Battal İlgezdi, ‘Büyükşehir Ataşehir’e Zulüm Uyguluyor’

Battal İlgezdi, oy birliği ile geçen Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/1000 Ölçek UİP’nın sudan sebeple iade edildiğini, Büyükşehir’in Ataşehir’e zulüm uyguladığını iddia etti.

Recep Kenan/itvhaber.com

İmar planı mücadelesine 2009’da Ataşehir’in kuruluşu ile başladığını kaydeden Battal İlgezdi, Ataşehir Belediye Meclisi’nden oy birliği ile geçen Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/1000 Ölçek Uygulama İmar Planı (UİP)’nın sudan sebeple iade edildiğini  iddia etti.

ATAŞEHİR BELEDİYE  MECLİSİ’NDEN OY BİRLİĞİ İLE GEÇTİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından iade edilen  Yenisahra ve Çevresi 1/1000 ölçekli 1.Etap RUİP (Uygulama İmar Planı) Ataşehir Belediye Meclisi’nde 2018’in Ocak ayında gündeme alınmış, 09 Şubat 2018 tarihinde Cuma günü tekrar görüşülerek Ak Parti ve CHP guruplarının evet oyları ve oy birliğiyle kabul edilmişti.

BATTAL İLGEZDİ’DEN itvhaber.com’a İMAR DEĞERLEDİRMESİ

İçişleri Bakanlığı tarafından geçici olarak görevden uzaklaştırılan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, “Partim görev verdi ben sokakta çalışıyorum.” Diyerek sürdürdüğü parti çalışmaları sırasında bir araya gediği Recep Kenan aracılığı ile itvhaber.com’a, İBB tarafından değişiklik istemi ile geri gönderilen Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/1000 Ölçek Uygulama İmar Planı (UİP) hakkında açıklamalarda bulundu.

ATAŞEHİR’İN İMAR PLANI SÜRECİNİ YAKINDAN TAKİP EDİYOR

İmar planı mücadelesine Ataşehir’in kuruluşu ve 2009’da yapılan yerel seçimle göreve gelişi ile başladıklarının altını çizen Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, İçişleri Bakanlığı tarafından geçici olarak görevden uzaklaştırılmış olmasına rağmen Ataşehir’in imar planlarının sürecini yakından takip ettiğini kaydetti.

BÜYÜKŞEHİR TARAFINDAN İSTENİLEN DEĞİŞİKLİLER YAPILIYOR

İBB’nin Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/1000 Ölçek Uygulama İmar Planı (UİP) değişiklik isteğinin yerine getirileceğnin ifade eden Battal İlgezdi, “Büyükşehir tarafından istenilen değişikliler yapılıyor. İmar planları ile ilgili itiraz gerekçeleri ortadan kaldırarak Meclise götürülecek. Bakalım başka ne gerekçeler gösterecekler? Merak ediyorum ne diyecekler?” diye konuştu.

1/1000’LİK PLANIN İADESİNİ İTVHABER.COM’A DEĞERLENDİRDİ

Geçici olarak görevden uzaklaştırılan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/1000 Ölçek Uygulama İmar Planı (UİP)’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından “Sosyal Donatı Alanlarında küçülme” gerekçesi ve  “düzeltilme istemi” ile Ataşehir Belediyesi’ne iade edilmesini  Recep Kenan aracılığı ile itvhaber.com’a değerlendirdi.

Başkanı Battal İlgezdi, yılan hikayesine dönen, bir türlü sonuçlanamayan Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/1000 Ölçek Uygulama İmar Planı (UİP)’nın İBB tarafından iadesi ile ilgili itvhaber.com haber portalına şu açıklamalarda bulundu:

İLÇE BELEDİYELERİNİN PLAN YAPMA YETKİSİ YOK

Büyükşehir tarafından söz verildi planlar çıkarılacak diye. Vatandaşlarını şunu iyi bilmesi gerekiyor; Türkiye’nin hiçbir tarafında ilçe belediyelerinin plan yapma yetkisi yok. Bırakın plan yapmayı, çatı dahi yapamıyor. Her şeye Büyükşehir müdahale edebilir. Hakkı ve yetkisi var kanuni olarak.

PLANI HALKLA BERABER YAPTIK

Bildiğiniz gibi bizim bütün planlarımız hazırlandı. Büyükşehir’e gitti. Tam 9 senedir insanlar bekliyor. 9 yılda sadece Yenisahra ve Barbaros mahallelerinin imar planında bir noktaya geldik. Yenisahra ve Barbaros mahallelerinde vatandaşlarla toplantılar yaptık. Planı biz halkla beraber yaptık.

BELEDİYE MECLİS ÜYELERİNİN OY BİRLİĞİYLE PLAN BÜYÜKŞEHİR’E GİTTİ

Gizli saklı bir şey yapmadık. Yenisahra ve Barbaros mahallelerini muhtarları geldiler. STK başkanları, yöneticileri geldiler. Halkla beraber planlar yapıldı. Ak Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin belediye meclis üyelerinin oy birliğiyle onaylanan 3 ay önce plan Büyükşehir’e gitti.

SUDAN SEBEPLERLE PLANI GERİ GÖNDERDİLER

Maalesef çok sudan gerekçelerle, sudan sebeplerle planı geri gönderdiler. Yazık günah değil mi? Bırakın bizi; Ataşehirliyle, Yenisahra ve Barbaros mahalleleri halkıyla dalga geçmeye ne hakkınız var?

VATANDAŞ MAĞDUR, FİRMALAR MAĞDUR

İnsanlar orada yerlerini müteahhitlere vermişler. Vatandaş mağdur, firmalar mağdur… Zaten Türkiye’nin ekonomisi belli noktada. Eğer bu sorunlar çözülmüş olsaydı Yenisahra ve Barbaros mahallelerinde çoktan Ataşehir’deki Atatürk Mahallesi ve Doğu Ataşehir gibi bir kent merkezi noktasına gelmişti. Herkes de buradaki ranttan payını almıştı. Ama gelinen noktada plan ne hikmetse yine geri gönderildi.

SANIYORLAR Kİ İMAR VERMEYİNCE ATAŞEHİR’DE SEÇİM KAZANACAKLAR

Sanıyorlar ki imar vermeyince Ataşehir’de seçim kazanacaklar. Yok öyle bir şey… Sizin vatandaşı mağdur etmeye hakkınız yok! Yazıktır, günahtır… İnsanlara yazıktır… İşin ilginç tarafı; Yenisahra, Barbaros, Mustafa Kemal, Aşıkveysel ve Yeniçamlıca’da Ak Parti %60-70 oy alıyor. Yazık günah vatandaşlara… Sen kime zulüm ediyorsun.

SEÇİMDEN SEÇİME GELİYORLAR, VAAT VERİYORLAR

Belediye Başkanı olduktan sonra Ak Partilisi, CHP’lisi olur mu? Belediye Başkanı bütün vatandaşların başkanıdır. Mangalda kül bırakmıyorlar. Seçimden seçime geliyorlar, vaat veriyorlar. Hani Yeniçamlıca planlarını Çever ve Şehircilik Bakanlığı yapacaktı, ne oldu? Niye yapmadı? Kadir Topbaş geldi Yenisahra Barbaros’a söz vermedi mi? İlçe başkanları gelip buralarda söz vermiyor mu? Yılbaşına kadar plan çıkaracaklar! Bırakın bu işleri…

ELLERİNİ KOLLARINI BAĞLAYAN MI VAR? NİYE YILBAŞI?

Plan dediğin bir günde çıkar, bir haftada geçer. Niye dalga geçiyorsunuz bu milletle… Ellerini kollarını bağlayan mı var? Niye yılbaşına kalıyor plan? Yıl başına 8 – 9 ay var. Ondan sonra da yerel seçimler var. Plan çıkmaz. Kimseyi, kandırmasınlar.

ATAŞEHİR’E ÖZEL BİR ZULÜM UYGULANIYOR

Ataşehir’i oluşturan mahallelerde 2009 yılından bu güne hiçbir plan yapılmadı. Büyükşehir tarafından Ataşehir’in sonuçlandırılmış hiçbir imar planı yok. En son plan Ataşehir kurulmadan önce Kadıköy Belediyesi tarafında 1993 yılında Yenisahra ve Barbaros mahallelerinde yapıldı. Ataşehir’e özel bir zulüm uygulanıyor. İstanbul’un başka hiçbir ilçesine karşı böyle bir uygulama yok.

PARSEL BAZINDA, BÜYÜK PARSELLERİN İMARI HEMEN ÇIKIYOR!

İşin ilginç tarafı; parsel bazında, büyük parsellerin imarı hemen çıkıyor. Ataşehir’de parsel bazında yapılan plan tadilatları var. Hepsi ortada. Büyükşehir parsel bazında bu planları yapıyor da, neden Yenisahra ve Barbaros’un planını yapmıyor?

AYIPTIR, GÜNAHTIR, YAZIKTIR BU İNSANLARA…

Yenisahra ve Barbaros’un bitişiğindeki Dumankaya inşaatı ortada… Dere yatağında istediği emsali verdiler. İmarı da verdiler. Ayıptır, günahtır, yazıktır bu insanlara… 1/5000’lik planlar çıktığında çok sevinmiştik. 1000’lik planlarla ilgili mahallelerde günlerce insanlarla toplantılar yaptık. Hiç kimseyi ayrıştırmadık. Ak Partili, CHP’li, Saadet Partili diye… Herkesle ortak plan yaptık. Mağduriyetleri gidermeye çalıştık. Yenisahra ve Barbaros’un planlarını çıkarmayacaksanız bu halk seçimde gereğini yapar.

2019’DA İSTANBUL’U DA KAYBEDECEKLER, CHP GELİR ÇIKARTIR PLANLARI

Anlaşılan planların çıkmaması yönünde siyaseten bir baskı var. Biz de gideriz vatandaşa sokakta anlatırız. Nasıl olsa 2019’da İstanbul’u da kaybedecekler. Cumhuriyet Halk Partisi gelir çıkartır planları. 2019 Mart’ında CHP İstanbul’u alacak. Ataşehir’in İmar Planlar da çıkar o zaman…

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ