logo

CHP’Lİ İLGEZDİ ‘ANNESİYLE MAHKÛM 668 ÇOCUK VAR!’

CHP’Lİ İLGEZDİ ‘ANNESİYLE MAHKÛM 668 ÇOCUK VAR!’

CHP’li İlgezdi: “Anneleriyle cezaevinde kalan çocuk sayısı Nisan ayında 560 iken, geçen 90 günlük sürede 108 çocuğun daha annesiyle birlikte cezaevine girmesiyle bu sayı 668’e ulaştı.”

CHP’li İlgezdi yeni verileri açıkladı:
CEZAEVLEİRNDE ANNESİYLEMAHKÛM 668 ÇOCUK VAR!

Her Gün Bir Çocuk Annesiyle Hapse Giriyor!

Anneleriyle cezaevinde kalan çocuk sayısı Nisan ayında 560 iken, geçen 90 günlük sürede 108 çocuğun daha annesiyle birlikte cezaevine girmesiyle bu sayı 668’e ulaştı. Yani her gün en az 1 çocuk annesiyle birlikte cezaevine girdi.

“Hamile” Mahpuslara İlişkin Kayıt Yok

Adalet Bakanlığı’nın cezaevinde bulunan “hamile” mahpuslara ilişkin kayıt tutmadığı da ortaya çıktı. Adalet Bakanlığı, CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin, Cezaevlerinde bulunan“Hamile hükümlü veya tutuklu mahkûmlar” ile “Doğum yapan hükümlü/tutuklu mahkûm sayılarına” ilişkin sorularını “bilgim yok” diyerek yanıtlamadı.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze AKKUŞ İLGEZDİ, Mayıs ayında “Annesiyle Mahkum: 560 Çocuk!” raporunu açıklarken, cezaevinde anneleriyle kalan çocukların yaşadığı sorunları ve hak ihlallerini değinmiş ve cezaevi dışında kreşe gitme hakkından, çocuklu mahpus kadınlara göre dizayn edilecek cezaevine uzanan öneriler getirmişti.

Yüzde 20 Artış

Raporun açıklanmasından sonra geçen 3 aylık sürede, değişen tek şey cezaevlerinde anneleriyle birlikte kalan 0-6 yaş arası çocuk sayısındaki yüzde 20oranındaki artış oldu. Başka bir ifadeyle, cezaevinde gün ışığına hasret kalan çocuklara, 108 yeni arkadaş eklendi.

1 Yaşını Doldurmayan Çocuklarda Önemli Artış

Artışın 0-12 ay aralığındaki çocuk sayısında en yüksek olması ise bir başka dikkat çekici durumdur.

Nisan ayında, cezaevinde kalan 0-12 ay arası çocuk sayısı 114 iken, Temmuz ayında bu sayı149’a ulaştı. Yani henüz 1 yaşını doldurmadan demir parmaklıklarla tanışan çocuk sayısındayüzde 31 artış oldu.

Annesinin Yanında Kalan Çocukların Yaşlara Göre Dağılımı

Annesinin Yanında Kalan Çocukların Yaşlara Göre Dağılımı
YAŞ ERKEK KIZ TOPLAM
0 – 12 Ay 79 70 149
1 Yaş 73 67 140
2 Yaş 67 57 124
3 Yaş 62 55 117
4 Yaş 35 42 77
5 Yaş 22 22 44
6 Yaş 3 3 6
Bilinmeyen 3 8 11
TOPLAM 344 324 668

*4 Temmuz 2017 tarihi itibariyle

Adalet Bakanlığının Cezaevindeki Mahkûm Kadınlardan Haberi Yok!

Öte taraftan,  Adalet Bakanlığı’nın cezaevinde bulunan “hamile” mahpuslara ilişkin kayıt tutmadığı da ortaya çıktı.

Adalet Bakanlığı, CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin, Cezaevlerinde bulunan“Hamile hükümlü veya tutuklu mahkûmlar” ile “Doğum yapan hükümlü/tutuklu mahkûm sayılarına” ilişkin sorularını “bilgim yok” diyerek yanıtlamadı.

Bakanlık tarafından CHP’li İlgezdi’nin bilgi edinme talebine,“Ceza İnfaz Kurumlarında bulunan hükümlü tutukluların hamile olup olmadığı, ceza infaz kurumunda doğum yapıp yapmadığı, annesinin yanında kalan çocukların hastalık veya vefat durumuna ilişkin veriler hakkında tespit edilmiş veri bulunmamaktadır.” şeklinde yanıt verildi.

Cezaevinde Bebeğini Kaybeden Anne Sayısı Da Bilinmiyor!

Bugüne kadar sır perdesini koruyan bir diğer önemli konuya, doğum esnasında ya da doğumdan sonra cezaevinde çocuğunu kaybeden tutuklu ve hükümlü annelere ilişkin sorulara da Bakanlık tarafından “kayıtlarımızda yer almıyor” denilerek, yanıt verilmedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi; “Cezaevlerinde revire çıkmak isteyen tutuklu ve hükümlülerin, hangi gerekçelerle bu talepte bulundukları kayıt altına alınmaktadır. Şayet mahkumların bu talepleri göz ardı ediliyorsa, bu en hafif ifadeyle görevi ihmaldir. Adalet Bakanlığı, ‘hamile tutuklu ve hükümlülere ilişkin veri bulunmuyor’ diyerek görevini ihmal etmektedir. Çünkü OHAL ile birlikte kapasitesinin üzerinde tutuklu ve hükümlü barındıran cezaevleri, çocuklu ve/veya hamile mahpuslar için çok daha sorunlu mekânlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Adalet Bakanlığı’nın hayati önem taşıyan bu konuya daha sağlıklı ve ciddi bir şekilde eğilmesini talep ediyoruz. Zira ‘Kayıt tutulmuyor, bilgimiz yok’ denilerek, ciddi anlamda bir insan hakkının da açık şekilde ihlal edildiği, Bakanlık tarafından da kabul edilmiş oluyor. Annelik hakkı, en az yaşam hakkı kadar kutsaldır. Cezaevinde olsa da, hamile hükümlü ya da tutukluların sağlık kontrollerinin düzenli olarak yapılması, sorunlarının kayıt altına alınması, doğuma kadar olan sürecin sıkı şekilde takibi gereklidir.” dedi.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ