logo

Gökhan Zan, ‘Hatay İttifakı Etrafında Birleşelim’

Gökhan Zan, ‘Hatay İttifakı Etrafında Birleşelim’

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adı geçen Gökhan Zan, Canım Hatay’ımın Savunmasına Talibim diyerek İşçi Partisi’nden aday olduğunu açıkladı.

Recep Kenan / itvhaber.com

Türkiye İşçi Partisi (TİP) tarafından yapılan açıklamada, “Hatay’ı savunacağız! Hatay İttifakı‘nın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Gökhan Zan!” açıklamasını yaptı.

“Hatay ittifakı etrafında birleşelim” çağrısı yapan Hatay İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Gökhan Zan, “Hatay’ı depremde yalnız bırakan ya da bu felakette sorumluluğu bulunan iktidara ve muhalefete karşı adayım.” Dedi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay’da eski milli futbolcu Gökhan Zan’ı aday gösterdi. Gökhan Zan genel seçimde Meral Akşener’in de desteğiyle İYİ Parti’den Hatay milletvekili adayı gösterilmişti.

TİP BASIN AÇIKLAMASIYLA DUYURDU

“Hatay İttifakı”nın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Gökhan Zan’ın gösterildiğini TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay ve İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın katıldığı bir basın toplantısıyla açıkladı.

“BİZ HATAY’IN ÇIĞLIĞINI DUYDUK”

TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, açıklamasında  “Biz Hatay’ın çığlığını duyduk. Öksüz bırakılan, yetim bırakılan, kimsesiz bırakılan ve bunun üstüne bir de seçeneksiz bırakılmaya çalışılan Hatay halkının isyanını duyduk.” İfadelerini kullandı.

“HATAY İTTİFAKI ETRAFINDA BİRLEŞELİM”

Gökhan Zan yaptığı açıklamada, “Bir vatandaş ile kötü ile kötünün iyisi arasında tercihe zorlanmaktan bıktım. Artık değişmek şart. Bunun için bugün bir yola çıkıyoruz Hatay’ı depremde yalnız bırakan ya da bu felakette sorumluluğu bulunan iktidara ve muhalefete karşı adayım. Buradan iki çağrım var. CHP’ye deprem suçlarına adı karışmış birini yeniden aday göstermeniz kabul edilemez. Yaptırdığınız hiçbir anket enkazda yaşamını yitiren 50 binden fazla canımızın olduğu gerçeğinden daha doğru sonuçlar vermez. Yapmayın! İkinci çağrım Lütfü Savaş’a; gelin çekilin, Hatay ittifakı etrafında birleşelim” diye konuştu.

“HAKSIZLIĞA SESSİZ KALMADIM”

Gökhan Zan açıklamalarında şu ayrıntılara yer verdi:

“Ben Hatay ve Hataylılarla birlikte büyüdüm. Yeri geldi bir kap yemeği yeri geldi bir kap suyu bölüştük. Hatay manevi duyguların ve en yoğun yaşandığı ecdadın hasta yatağında düşman elinden kurtardığı en değerli emanet olması sebebiyle bambaşka bir yerdedir bizler için. Ben de bir Hataylı olarak Türkiye’nin en büyük camialarında hem Beşiktaş hem Galatasaray hem de Milli takımımıza hizmet etme onuruna eriştim. Kimsenin hakkını yemedim, kimseye kötü söz etmedim, haksızlığa sessiz kalmadım.”

KİMİMİZ ÖLDÜK KİMİMİZ YETİM KALDIK KİMİMİZ EKSİK KALDIK

“Biz 6 Şubat’ta saatler 4.17’yi gösterdiğinde maalesef kimimiz öldük kimimiz yetim kaldık kimimiz eksik kaldık. O üç gün yanımızda kimse yoktu. Kim vardı biliyor musunuz? Halk vardı, milletin dayanışması vardı. Onların ruhunu yanımızda hissettik. Ben Türkiye’deki tüm milletimize Avrupa’da dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan bizimle canı atan bizlerle birlikte bir lokma ekmeği paylaşan tüm halkımıza çok teşekkür ediyorum. İyi ki varlar.”

İLK 3 GÜN TERK EDİLDİK. AFAD DA GELMEDİ

“Ne o sabah ne sonraki günler boyunca maalesef yanımızda devlet kurumlarını ve belediyeleri göremedik. İlk 3 gün terk edildik. AFAD da gelmedi yardım da gelmedi. Umutsuzluğa kapıldık öfkemizi haykırdık ama bizim umudumuz halkımızın ülkenin dört bir yanında hemen o sabah uzattığı milyonlarca el oldu.”

BİZİ AYAKTA TUTACAK OLANIN HALKIN DAYANIŞMASI

“O anlarda belki acıdan kıvranıp soğuktan titriyorduk ama bizi ayakta tutacak olanın halkın dayanışması olduğunu anlamıştık. İnsanımız elinde avucunda ne varsa gönderdi yetmedi kendisi de geldi. Enkazlar çıplak elleriyle girdiler onlarca insanı çıkardılar. Biz o elleri hala tutuyoruz. Deprem değil ihmal öldürüyor. Alınmayan önlemler nereye harcandığını bilmediğimiz deprem vergileri, imar afları nedeniyle bu büyük acıları yaşadık.”

HATAY 85 MİLYON İNSANIN ŞAHSİ MESELESİDİR

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Hatay benim şahsi meselem değildir’ sözünü bir kenara atamazdım. Hatay sadece Hatay’ın şahsi meselesi değildir 85 milyon insanın şahsi meselesidir. Bir vatandaş ile kötü ile kötünün iyisi arasında tercihe zorlanmaktan bıktım. Artık değişmek şart. O nedenle bugün bir yola çıkıyoruz.”

HALKIMIZI SEÇENEKSİZ BIRAKMAYACAĞINI SÖYLEMİŞTİ

“Buradan tüm Hatay halkına, hep birlikte bu kötü gidişe dur diyelim ve değiştirelim. Buradan açıkça söylüyorum bizim halkımızın çıkarından başka gözettiğimiz bir çıkar yoktur. Sayın genel Başkanımız Erkan Baş, Hatay’da deprem suçlarını kabul etmeyen halkımızı seçeneksiz bırakmayacağını söylemişti. Bugün o sözü tutuyoruz.”

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ