logo

Ülkemizin silah sorunu


Yaşar Geler
yasargeler@hotmail.com

 Silah denen araç canlıların yok edilmesinde kullanılan bir araçtır. Özellikle de ülkeler arasında yer alan anlaşmazlıklar sonucunda karşılıklı olarak savaş denilen durumda kullanılır. 

     Tam da bu nedenledir ki sadece ama sadece kolluk kuvvetleri dediğimiz asker ve polis teşkilatında bulunması gerekmektedir. Yani sivil bir insanın silah bulundurması çok ama çok gereksiz bir durumdur. Hal böyle iken, devlet neden sivil vatandaşa silah izni verir anlamış değilim. Yoksa  kolluk kuvvetleri ile vatandaşını koruyamıyor da vatandaş kendini korusun diye mi silah veriyor? 

     Her gün ibretle izliyoruz, sivil bir silahlı saldırgan şu veya bu şekilde bir başkasını hayattan koparıyor. Ya çocuğunu okutan bir öğretmen ya hastalığını tedavi etmeye uğraşan bir doktor ya kendisini uyaran bir komşu ya boşanmak isteyen bir eş ya ayrılmak isteyen bir sevgili ya alış veriş ilişkisi olan bir ticaret erbabı ya da… Bu ya-lar uzayıp gidiyor… Aslında kimin olduğu çok da önemli değil. Önemli olan bu eylemin yapılmış olmasıdır. Hele eylem sonrası ki tam bir vehamet durumudur. Çünkü adam silah kullanmış, bir canlıyı yaşamdan koparmış ve çok sürmeden elini kolunu sallayarak sokakta dolaşıyor.  

En önemli husus şu; 

Sivil insanlarda silahın ne işi var?  

Sivil bir insan neden silah taşıma ihtiyacı duyar?  

Sivil bir insana devlet neden silah ruhsatı verir?  

Kimsede silah bulunmazsa ölüm vakaları olur mu?  

Devlet, vatandaşını korumak ve yaşam hakkını sağlamakla yükümlü değil midir?  

Çözüm; 

Devlet elinde silah bulunduran tüm sivillerin ruhsatları iptal etmeli ve silahları toplayarak kolluk kuvvetlerine vermelidir.  

Silah bulunduran ve kullananlara adam öldürme cezası kadar ağır cezalar verilmelidir?  

Ruhsatsız silah bulunduranlara en az yirmi yıl ceza verilmelidir.  

Bıçak taşıma ve bıçak vb maddeler taşınan be bulunduranlara da aynı silah taşıma muamelesi en tabi olmalıdır.  

     Bu vb durumlar için acil yasal düzenlemeler yapılmalı ve hemen uygulanmalıdır. Yoksa bu ülke çok yakın zamanda önü alınamaz durumlara gebe kalacaktır. Bu da sağlanamıyor ise, vatandaşın eşit şartlarda olmasını sağlamak adına her insana ruhsatlı bir silah verilmesi sağlanmalıdır. Sanırım son yazdığımı mümkün olmayacağı düşünüldüğünü de silahsızlanma İn en doğru yol olacağı kesindir.  

     Canlıları yaşamdan koparmak yerine onların yaşamasına olanak sağlamak en güzeli olacaktır. Bu konuda da yani silahsızlanma ve uyumlu yaşama konusunda da vatandaşlarımızın daha ilkokul çağlarından başlayarak öncelikli olarak ahlak, saygı ve sevgi eğitiminin verilmesi ile işe başlanmalıdır.  

     Bence ABC eğitiminden önce yukarıda saydığım eğitimlerin verilmesi kaçınılmazdır.  

     Silahsız ve savaşsız bir dünyada yaşamak her canlının en doğal hakkıdır.  

Yaşar GELER

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE ÖĞRETMENLER NE İSTER?

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Öğretmen, insan aklıyla insan yetiştiren, geleceğe hazırlayan ve sadece ama sadece mesleğini para kazanmak için uygulamayan tek meslek ve tek çalışandır. Öğretmen, mesleğini icra etmek için evden çıkarken işe gidiyorum demeyen, okula gidiyorum diyen tek meslek sahibidir. Öğretmen, işini yaparken başka bir şey düşünmeyen, para hesabı yapmayan tek meslek erbabıdır. Öğretmen, birilerinin dediği gibi yan gelip yatmaya ortamı müsait olmayan tek meslek sahibidir. Öğretmen, koşulsuz sevgi üreten ve sevgisini karşısında parlayan gözlerle k...
 • LİYAKAT Mİ, SADAKAT Mİ?

  20 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Bürokrat Köşe Yazarı Fahri KOL’unkaleminden... Son yıllarda gençler kariyer yapmak için çırpınıyor ancak, şöyle bir etrafınıza baktığınızda artıkhiç kimse başarılı olamıyor veya başarıları, gölgeleniyor.Başarılımı olunur mu, yoksa başarılımı gösterilir. Yetenekli kişiler tespit mi edilir, yoksa tavsiyemi edilir, ‘başarılı diyetin sırları’ derken nefes alamıyorum. Diyete giren kişi,sosyal medya hesaplarındafotoğraflarını photoshoplaincelterek koyuyor. İş yapamayan, beceriksiz yöneticiler reklam firmalarına paraları gömerek PR yapmaya çal...
 • UZAY VE ENERJİ SAVAŞLARI

  17 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Uzay, tüm evreni sınırsız bir şekilde kavrayan ya da kapsayan derin bir boşluktur. Bu boşlukta milyarlarca yıldız, uydu ve sistemler mevcuttur. İnsanoğlu bunun belki de milyarda birine hakimdir. Ancak insanın azmi ve hırsı sanıyorum ki uzayın derinliklerine girmeyi başaracaktır. Zaten, ayı, marsı keşfetmedik mi? Uzaya yolcuklar yapmıyor muyuz? Bunlar ilerideki bir zamanda keşfedilen ve yaşam belirtileri olan bu yerlerde de yaşamı olası kılacaktır. Bu nedenle de özellikle kapitalist ülkeler ağırlıklı projelerini bu tez üzerinden yürütmeye çalıy...
 • Sarı Saçlı Mavi Gözlü Dev Adam

  11 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Memleketten bir fani göçtü. Yetim, öksüz, yoksul ve kimsesiz bir fani. Hem de öyle böyle değil, damgasını vurdu geçti. Ömrünü sığdırabildiği elli yedi yıla karşılık gelen bir ömürle. Yok olmuş bir milleti canlandırdı. Dört bir yanı işgal altında, esaret ve yokluğa terkedilmiş bir milleti canlandırdı. Yıkılmış bir devleti yeniden kurdu. Altı yüz yıllık dev bir imparatorluktan eser kalmamış bir devlet çıkarmayı başardı. O, bir insandı. İnsanca davranışlarıyla tüm insanlığa örnek oldu. O, bir ressamdı. Memleketin kaderini çizdi...