logo

Ataşehir Barbaros Mahallesinde Rezerv Alan İlan Edildi


Recep Kenan
recepkenan@hotmail.com

Ataşehir İlçesi Barbaros Mahallesi sınırları içindeki 3,15 ha yüzölçümlü alan bölgede proje çalışması yürüten “Güneri İnşaat” firmasının talebi üzerine “Rezerv Yapı Alan” ilan edildi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Ataşehir İlçesi Barbaros Mahallesi sınırları içinde yer alan ve özel bir inşaat firmasının proje alanı olan, toplamda 3,15 ha yüzölçümlü alan firmanın talebiyle 6306 sayılı kanının 2. Maddesinin 1.fırkası (c) bendi uyarınca “Rezerv Yapı Alan” olarak belirlendi.

* REZERV YAPI ALANI TALEBİ NASIL YAPILIYOR?

Ataşehir İlçesi Barbaros Mahallesi sınırları içinde yer alanın “Rezerv Yapı Alan” ilanı talebi bölgede proje çalışması yürüten “Güneri İnşaat” firmasından geldi.

Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürlüğü üzerinde yapılan başvuru Bakanlık (ÇŞB) onayı alarak rezerv alan ilan edildi.

REZERV YAPI ALANI TALEBİ NASIL YAPILIYOR
REZERV ALAN NEDİR?
RİSKLİ BÖLGE VE REZERV ALANLAR
BAKANLIKTAN “REZERV ALAN”DA 3 SEÇENEK

Riskli yapıların olduğu, Kensel Dönüşüm projesi yürütecek gerçek veya özel hukuk tüzel kişilerince de, “rezerv yapı alanı” ilanı talebinde bulunulabiliyor.

“Rezerv yapı alanı” ilanı talebinin, talebe konu taşınmazların maliklerinin tamamının muvafakati ile yapılması gerekir ve bu taşınmazların yüzölçümlerinin %25’inin mülkiyetinin, geliri dönüşüm projeleri özel hesabına gelir olarak kaydedilmek üzere, Bakanlığın uygun gördüğü, bağlı veya ilgili kuruluşuna veya İdareye veya TOKİ’ye devrine muvafakat edilmesi gerekiyor.

REZERV ALAN NEDİR?

Kentsel dönüşüm ile riski olan bölgelerin belirlenmesi ile birlikte; aynı bölgede yeniden dönüşümün söz konusu olamadığı bölgenin, bir başka bölgeye taşındığı alanı ifade ediyor. Bir başka deyişle rezerv alan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen yeni yapı alanları oluşturularak, yeni imar planlarının yapıldığı alandır.

RİSKLİ BÖLGE VE REZERV ALANLAR

Riskli bölge olarak belirlenmiş ve rezerv alanlarına taşınması kararı verilen bölgede yaşayan malikler için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından üretilen çözüm önerileri.

BAKANLIKTAN “REZERV ALAN”DA 3 SEÇENEK:

1-İnşaatı devam eden proje alanı içinde daire vermek

2-Hazır projelerden daire vermek

3-Daire yerine para teklifi sunmak

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÇOCUKLAR VE RADYASYON Çocuk nedir?

  01 Mart 2021 Köşe Yazıları

  Her hangi bir insanın, sıfır-on sekiz yaş dönemi arasında geçirdiği süreye çocukluk dönemi deniyor. Bu kişiye de çocuk deniyor. Çocuk, aynı zamanda reşit olmayan yani kendi kararlarını kendi veremeyecek durumda olan insan demektir. O halde bu insanın sağlıklı düşünebilmesi ve sağlıklı karar almasını beklemek te yanlış olur. Gerçi günümüz dünyasında çocuk dediğimiz yaşlarda ki insanların büyük bir bölümünün ileri yaş gruplarındaki insanlardan daha da sağlıklı düşünebildiği ve sağlıklı kararlar verebildiğine de tanıklık ediyoruz. Çünkü bu in...
 • EİNSTEİN VE ATATÜRK

  27 Şubat 2021 Köşe Yazıları

  Einstein’a ''Tanrıya inanıyor musunuz?'' diye soruyorlar. SPİNOZA’nın Tanrısına inanıyorum diye cevaplıyor. Bu tanrı şöyle nasihatler sıralıyor ,”Dua etmeyi bırak, yaşamın tadını çıkar, eğlen, şarkı söyle. Tapınakları boşver, Benim evim, dağ, orman, nehir, göl, plaj ve senin kalbindir. O sefil hayatın için beni suçlama. Sözde kutsal yazı yoktur. Yazı öncesi kitaplarda ben yokum.. Kendine güven. Yargı, ceza yok, emir ve yasaları unut. Verdiğim iradeyi kullan. Seni manipüle eden kurgular var, aklını kullan, özgürsün, ödül yok, ceza yok, kayıt...
 • Memleketten Manzaralar/ YOLSUZLUK, CİNAYET, TERÖR…

  20 Şubat 2021 Köşe Yazıları

  Ülkemizde 4.5 milyon işsiz var. 3.5 milyon vatandaşın evinin elektrik borcunu ödeyemediği açıklandı. Milyonlarca yurttaşın kredi kartı borcu var. Yurdumuzda yılda üç bin kişi intihar ediyor. Aile boyu intihar haberlerini duyuyoruz.  Öte yandan her gün, yürek yakan şehit haberleri alıyoruz. Bin liranın altında emekli maaşı alanlar var. Bir bölümü bin liraya yükseltildi. Yetkililer yanıt vermeli: Bir çayla bir simidi zor ödeyecek bu insanlar, nasıl ve neyle geçinecekler? YOLSUZLUK, CİNAYET, TERÖR... 2350 liraya ...
 • Umut Tacirleri

  16 Şubat 2021 Köşe Yazıları

  Umut, insanların bir yerlere varmak için kurdukları hayaller ve yaşama istekleridir. Bir insan umudu var oldukça yaşar. Umudu tükendiğinde hayatı sekteye uğrar. İnsan; düşünmek, inanmak, sevmek ve sevilmek için vardır. Bunları başarabilmek için de umudu olması gerekir.      Tacir, her hangi bir iş dalını kendisine meslek edinmiş, ticari faaliyette bulunan kimseler ya da kuruluşlardır. Tacir, yaptığı işten nemalanmak ister, kazanmak ister ve yaşamını onunla sürdürür.      Bir de umut tacirleri vardır; para pul kar...