logo

16 Haziran 2020

‘Tamamlayıcı Emeklilik’ Düzenlemesi Neler Getiriyor?


Recep Kenan
recepkenan@hotmail.com

“Tamamlayıcı Emeklilik”  adıyla kıdem tazminatlarında işçi aleyhine düzenleme, çalışanların bu güne kadar yapılan kesintilerde yaşananların tekrarı kaygısını gündeme taşıyor.

Recep Kenan/itvhaber.com

Hükumet kıdem tazminatı ile ilgili düzenleme çalışması başlattı. Daha doğrusu, son zamanlarda hep konuşulan kıdem tazminatı düzenleme çalışmasının yeniden gündeme getirdi.

     **          ***         **

Hükümet, kıdem tazminatlarında işçi aleyhine pek çok düzenleme içeren “Tamamlayıcı Emeklilik Düzenlemesi”  adıyla yumuşatılarak sunulan bir taslak üzerinde çalışıyor. Kıdem tazminatı düzenlemesinin çalışanları nasıl etkileneceği henüz açıklık kazanmadı. Hükumetin “Tamamlayıcı Emeklilik Düzenlemesi”  adıyla yaptığı çalışmanın ortaya çıkmasıyla çalışanların haklarına etkileri netleşecek.

     **          ***         **

Tamamlayıcı Emeklilik Düzenlemesi adıyla, çalışanların kıdem tazminatı için iş verenin aylık ayırdığı primin bir kısmının bir fonda toplanması şeklindeki çalışma yapılıyor. Planlanan düzenlemeye göre; işçinin kıdem tazminatına konu maaşının yüzde 3’lük bölümü Tamamlayıcı Emeklilik fonuna aktarılacak.

     **          ***         **

Taslak çalışması ile ilgili sızan bilgilere göre, çalışanın bir ayda11 günlük kıdem kesintisi devlet fonuna aktarılırken, kalan 19 günlük kıdeminin sorumluluğu işverende kalacak. İşten ayrılan çalışanın kıdem tazminatını mevcut uygulamanın aksine 60 yaşından sonra alabileceği şeklinde düzenleme içeriyor.

“Tamamlayıcı Emeklilik Düzenlemesi”nin 2022 yılında yürürlüğe girmesi planlanıyor.

     **          ***         **

Kıdem tazminatı her dönemde ekonomik kaynak arayan hükümetlerin ilgisini çekmiştir. İşçilerin tazminatlarının fona aktarılması ve benzeri uygulamalarla, kıdem tazminatında değişiklik planlanıyor. İşçi kuruluşları, sendikalar kıdem tazminatında yapılacak değişikliklere karşı çıkıyorlar.

     **          ***         **

 Kıdem tazminatı, çalışanın iş güvencesi. Aynı zamanda çalışma hayatını tamamlayan emekçilerin emeklilik hayatının, yaşlılığın güvencelerinden biri… Dolayısıyla işçilerin bu güvencelerinin ellerinden alınması ya da şekil değiştirerek zayıflatılması, emekçilere verilebilecek büyük bir zarar olarak görülüyor.

     **          ***         **

Kaldı ki; geçmişte birçok olumsuz örnek var. Bu tür fon uygulamalarını geçmişte yaşadık. (KEY) kısa adıyla bilinen Konut Edindirme Yardımı tasarruf fonu, Bireysel Emeklilik gibi kaynaklar, aktarıldıkları fonda buharlaştı. Çalışanların aktarılan hakları kayboldu. Ya da büyük ölçüde kayıp yaşadı.

     **          ***         **

Çalışanların kesintilerinden oluşan bir başka kaynak olan işsizlik ödeneğinde de benzer son yaşandı. İşçilerin, çalışanların işsiz kaldıkları zaman, ekonomik destek için kullanmak amacıyla oluşturulan fonda hayal kırıklığı yaşandı. İşçiler için oluşturulan işsizlik sigortası fonunda biriken paranın hazineye aktarıldığı biliniyor.

     **          ***         **

Önümüzde bu tür örnekler varken, çalışanların iş güvencesi olarak görülen kıdem tazminatı ile ilgili çeşitli biçimlerde fona aktarılma ve benzer planlar, emek yoğun kitlelerin oluşturduğu kamuoyunda önemli bir kesimden tepki alıyor. Haklı olarak bu kesimlerde kaygı yaratıyor.

     **          ***         **

Pandemi koşullarından olumsuz etkilenen ekonomiye kaynak yaratmak isteyen hükumetin, yapılacak çalışmalar ve düzenlemeleri, çalışanların bu kaygılarını dikkate alarak yürütmeleri beklenir.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

  • Kızı Özlem Özdemir’in kaleminden: Prof.Dr. Coşkun Özdemir

    28 Haziran 2020 Köşe Yazıları

    Özlem Özdemir : ''Yaşadığımız bu zor zamanlarda, çok insan bir babaya sahip olduğum için ne kadar şanslı olduğumu anladım. Çocukluğunuzda size normal görünen şey yetişkin olduğunuzda büyük bir nimet gibi görünür!'' diyor. Babamdan önemli dersler!Yıllar öncesinden dersler bugün benim için çok şey ifade ediyor! Dünyanın En iyi Babalarına! Babamın kızı olduğum için hep şanslı hissettim. Babam şimdi 91 yaşında. Dünya görüşü, enerji seviyesi, ülkesi ve hastaları için ölümsüz tutkusu ve insanlığı ile her zaman olağanüstü bir insan. ...
  • Okuyunca ağlamayın…

    27 Haziran 2020 Köşe Yazıları

    Evet koronaya herkes gibi ben de çok gıcığım. Pek çok planladığım sanatsal etkinliklerimi yapamadım. Davet edildiğim çalıştaylara gidemedim, iptal oldu. Özellikle görmeyi çok istediğim sevgili Aynur Kaplan'ın düzenlediği Bulgaristan ve Arif Albayrak hocamın düzenlediği Kıbrıs çalıştayının iptaline içim yandı... Yine de güzel şeylere de sebep oldu bu mendebur hastalık. Çankırı'da Millî Eğitim Müdürlüğü'nün düzenlediği korona konulu öykü yarışmasında Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi Müdiresi sevgili Mehtap Meydaneri'nin ve Ali Meyda...
  • ‘Tamamlayıcı Emeklilik’ Düzenlemesi Neler Getiriyor?

    16 Haziran 2020 Köşe Yazıları

    “Tamamlayıcı Emeklilik”  adıyla kıdem tazminatlarında işçi aleyhine düzenleme, çalışanların bu güne kadar yapılan kesintilerde yaşananların tekrarı kaygısını gündeme taşıyor. Recep Kenan/itvhaber.com Hükumet kıdem tazminatı ile ilgili düzenleme çalışması başlattı. Daha doğrusu, son zamanlarda hep konuşulan kıdem tazminatı düzenleme çalışmasının yeniden gündeme getirdi.      **          ***         ** Hükümet, kıdem tazmi...
  • OKU BE KARDEŞİM, OKU!

    14 Haziran 2020 Köşe Yazıları

     Defalarca yazdım, okumuyoruz diye. Hatta her platformda, her ortamda çeşitli yazarçizerler tarafından da sürekli irdeleniyor, okumuyoruz diye.      Okumuyoruz, okumadığımız için anlamıyoruz, anlamadığımız için bir fikrimiz olmuyor. Sonrası malum uyanık çevrelerce kullanılıp, koyun gibi güdülüp gidiyoruz. Çünkü bir fikrimiz olmuyor. Fikrimiz olmadığı için de herhangi bir konuda bir açıklama yapamıyoruz. Fikri olmayan doğaldır ki olumlu ya da olumsuz herhangi bir fikri olana tabi oluyor. Sonra da kalkıyor şikâye...