logo

Yenisahra ve Barbaros’ta Boşaltma ve Yıkımlar Devam Ediyor


Recep Kenan
recepkenan@hotmail.com

Hükümet’in 6306 sayılı yasa ile başlattığı “Kentsel Dönüşüm” kapsamında Yenisahra ve Barbaros mahallelerinde karot alınan riskli binaların boşaltma ve yıkımları sürüyor.

Recep Kenan/itvhaber.com

Ülke genelinde merkezi hükümet tarafından 6306 sayılı yasası ile başlatılan “Kentsel Dönüşüm” çalışmaları kapsamında Yenisahra ve Barbaros mahallelerinde karot çalışması yapılarak riskli bina raporu alınan yapıların Bakanlık (ÇŞB) talimatı ile Ataşehir Belediyesi tarafından yürütülen boşaltma ve yıkım çalışmaları sürüyor.

Bölge genelinde deprem güvenli yapıların azlığının oluşturduğu “Deprem Riski” ile boşaltılan metruklaşan binaların ortaya çıkaracağı asayiş, güvenlik tehlikesi ile karşı karşıya kalan Yenisahra ve Barbaros mahalleleri sakinleri pandemi sürecinde ve kış koşullarında yaşananlara isyan ediyor.

“BAKANLIĞI TALİMATINI UYGULAMAK ZORUNDA KALDIK”

Konu hakkında görüş aldığımız Ataşehir Belediyesi yetkilileri uygulamanın kendi iradeleri dışında geliştiğini maliklerin kendi tasarrufları ile riskli raporu aldıkları binaların boşaltılması yönünde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı talimatını uygulamak zorunda kaldıklarını ifade ediyorlar.

UYGULAMADA ÖNCELİĞİ MALİKLERİN TALEPLERİNE VERDİK

Yenisahra ve Barbaros mahallelerinde yaşanan “Boşaltma” ve Yıkım” uygulamaları ile ilgili Recep Kenan aracılığıyla www.itvhaber.com ’açıklama yapan Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan, bölgedeki “riskli” raporu ve yıkım kararı bulunan binaların boşaltma ve yıkım çalışmalarının süreceğini söyledi. Kayhan uygulamada önceliği maliklerin taleplerine verdiklerini, talepler doğrultusunda çalışma yürütmeye önem verdiklerinin altını çizdi.

12 YENİ BİNANIN BOŞALTILMASINA BAŞLANACAK

Önceki çalışmalarda 8 binanın boşaltıldığını hatırlatan Güneri Yapı, Riskli Alan İlanı aldı Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan, yürütülen çalışmalar kapsamında maliklerinde talebi ile 12 yeni binanın boşaltılmasına başlanacağını söyledi. Bölgede çalışma yürüten DKY firması proje alanında ancak dağınık bir alanında yer alan binaların boşaltılacağının altını çizdi.

Recep Kenan aracılığıyla www.itvhaber.com ’açıklama yapan bölgede çalışma yürüten firmaların çoğunu kaybolduğu, hiç ortada olmadığını kaydetti.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BİR YUDUM MUTLULUK

  28 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Mutluluk, canlılara özel bir durumdur. Bu duyguyu insanlar, hayvanlar ve bitkilerin hepsi yaşarlar. Bir gramlık bir iyi niyet bile onları mutlu etmeye yeter de artar bile.       Mutluluk, canlıları iyi bir durum karşısında kendilerini iyi hissettikleri bir duygu patlamasıdır. Bu durum kendilerini iyi hissetmelerinin yanında, yükseklere uçmalarına, olağanüstü davranmalarına da yol açar. Mutsuzluk ise, bu saydıklarımın tam tersini ifade eder.       Bir garibanı, bir sokak yaşayanını düşünün neredeyse her şeye muhtaçtır. Ama bir dilim ekmek...
 • Baba gözlerimi kapat, gözlerimi kapat!..

  20 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Yıllar öncesiydi... Kızım Senem Ankara Şerefli Koçhisar'daki üniversiteyi kazanmıştı. İzmir nere... Koçhisar nere... O zamana kadar anasının dizinin dibinden ayrılmamış canım yavrum otobüsle on saatlik yol uzaklığında okulda okuyacak... nasıl olacaktı...Günlerce düşündük babasıyla... Geceler boyu uyumadık... Çözüm yoktu... Herkesin çocuğu nasıl gidip uzaklarda okuyorsa benim kızım da elbet yapabilirdi...Okula kaydını yaptırdık... İyi güzel de nerede kalacak bu çocuk... Öğrenci yurdunda elbet...Bu arada şu an yazımı yazarken sabah haberlerinde ...
 • KONUMUZ: AŞI

  13 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Küresel ölçekli Covid-19 pandemisi kasırgası içerisinde birçok çevrenin de aynı görüşte birleştiği gibi ben de inanıyorum ki bu Covid-19 virüsü bir laboratuvar üretimi sentetik bir virüstür. Malum iki yıldan beridir küresel ölçekli bir Covid-19 pandemisi kasırgası içerisinde debelenip duruyoruz. Evet, birçok çevrenin de aynı görüşte birleştiği gibi ben de inanıyorum ki bu Covid-19 virüsü bir laboratuvar üretimi sentetik bir virüstür. Bunu birçok bilim insanı da artık açık açık dile getirmektedir. Bunda anlaşılamayacak bir durum yok. Şu...
 • Emperyalizmin demokrasi anlayışı

  06 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  ABD ve işbirlikçi diğer devler yani kısaca emperyalist devletler dünyanın neresinde bir miktar maden, petrol vb. kaynak görseler hemen oraya çullanırlar, günümüzdeki tabiriyle oraya çökerler. Bunu neredeyse yüz yıllardır yaparlar. Çünkü emperyalizmin, kapitalizmin ilkesi budur. Güçlü olup güçsüz ve gelişme gayreti içerisinde olan ülkeleri önce karıştırıp, bölüp sonra da parçalayacak. Daha sonra da kendine göre oluşturduğu kukla devlet yönetim modelleriyle yönetecekler. Artık bu tezi bilmeyen bir dünya ülkesi yoktur. Dünyanın tüm ülkeleri bu...