logo

Yenisahra ve Barbaros’ta Boşaltma ve Yıkımlar Devam Ediyor


Recep Kenan
recepkenan@hotmail.com

Hükümet’in 6306 sayılı yasa ile başlattığı “Kentsel Dönüşüm” kapsamında Yenisahra ve Barbaros mahallelerinde karot alınan riskli binaların boşaltma ve yıkımları sürüyor.

Recep Kenan/itvhaber.com

Ülke genelinde merkezi hükümet tarafından 6306 sayılı yasası ile başlatılan “Kentsel Dönüşüm” çalışmaları kapsamında Yenisahra ve Barbaros mahallelerinde karot çalışması yapılarak riskli bina raporu alınan yapıların Bakanlık (ÇŞB) talimatı ile Ataşehir Belediyesi tarafından yürütülen boşaltma ve yıkım çalışmaları sürüyor.

Bölge genelinde deprem güvenli yapıların azlığının oluşturduğu “Deprem Riski” ile boşaltılan metruklaşan binaların ortaya çıkaracağı asayiş, güvenlik tehlikesi ile karşı karşıya kalan Yenisahra ve Barbaros mahalleleri sakinleri pandemi sürecinde ve kış koşullarında yaşananlara isyan ediyor.

“BAKANLIĞI TALİMATINI UYGULAMAK ZORUNDA KALDIK”

Konu hakkında görüş aldığımız Ataşehir Belediyesi yetkilileri uygulamanın kendi iradeleri dışında geliştiğini maliklerin kendi tasarrufları ile riskli raporu aldıkları binaların boşaltılması yönünde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı talimatını uygulamak zorunda kaldıklarını ifade ediyorlar.

UYGULAMADA ÖNCELİĞİ MALİKLERİN TALEPLERİNE VERDİK

Yenisahra ve Barbaros mahallelerinde yaşanan “Boşaltma” ve Yıkım” uygulamaları ile ilgili Recep Kenan aracılığıyla www.itvhaber.com ’açıklama yapan Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan, bölgedeki “riskli” raporu ve yıkım kararı bulunan binaların boşaltma ve yıkım çalışmalarının süreceğini söyledi. Kayhan uygulamada önceliği maliklerin taleplerine verdiklerini, talepler doğrultusunda çalışma yürütmeye önem verdiklerinin altını çizdi.

12 YENİ BİNANIN BOŞALTILMASINA BAŞLANACAK

Önceki çalışmalarda 8 binanın boşaltıldığını hatırlatan Güneri Yapı, Riskli Alan İlanı aldı Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan, yürütülen çalışmalar kapsamında maliklerinde talebi ile 12 yeni binanın boşaltılmasına başlanacağını söyledi. Bölgede çalışma yürüten DKY firması proje alanında ancak dağınık bir alanında yer alan binaların boşaltılacağının altını çizdi.

Recep Kenan aracılığıyla www.itvhaber.com ’açıklama yapan bölgede çalışma yürüten firmaların çoğunu kaybolduğu, hiç ortada olmadığını kaydetti.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Köylü Milletin Efendisi midir?

  04 Nisan 2021 Köşe Yazıları

  Her ne kadar günümüzde pek de karşılık bulamayan bir söz ve bir konu olsa da ben bu konuyu biraz irdelemek istiyorum. Bunun için de bu sözün çıkış noktasından başlamak gerek diye düşünüyorum. Tarihçesi şöyle başlar: 1913 yılında Mustafa Kemal, İttihat ve Terakki Cemiyeti üyeleriyle yaşadığı fikir ayrılıkları sebebiyle, Enver Paşa tarafından Sofya’ya askeri ataşe olarak gönderilir. Bulgaristan henüz 5 yıllık bir ülkedir. Bir pastane vardır Sofya’da. Diplomatik erkân genel olarak o pastanede kahvaltı yapmaktadır. Atatürk de orada yapar ...
 • REFİK SAYDAM”HIFZISSIHHA ENSTİTÜSÜ NEDEN KAPATILDI?”

  03 Nisan 2021 Köşe Yazıları

  Salgın hastalıklarla mücadele Cumhuriyet’in çok daha öncesinde başladı. 1887 yılında İstanbul’da kuduz enstitüsü açıldı. 2 bin 521 kişinin tedavi gördüğü enstitüde sadece 13 ölüm vakası raporlandı.1889 yılında Bağdat’ta patlak veren ve 1893 yılında İstanbul’a sıçrayan kolera salgını için dönemin başkanı2. Abdülhamit Han Dr. Henry Chantemesse’yi ülkemize davet ederek salgını durdurdu ve onu altın madalya ile ödüllendirdi.Fakat o dönem atılan bu adımlar Osmanlı topraklarındaki salgını engelleyemedi, araya giren savaşlarla birlikte hastalıklar ç...
 • CUMHURİYETİN ÖĞRETMENLERİ

  30 Mart 2021 Köşe Yazıları

  Sevgili Türkan, Maide, Ali Galip ve Zeki öğretmenlerim, ellerinizden öperim. Nurlar içinde ışıklar içinde yatın. Sizi hiç unutmadım. Sizler o dâhiden ilham alan, birer aydınlanmacı  eğitim, öğretim fedaileri idiniz. Atatürk'ün kuruluşunu ilan ettiği Cumhuriyet, bir ümmet toplumundan bir ulus ve  yurttaş  yaratan bir devrimdi. Bir çağdaşlık, bir aydınlanma bir akıl ve bilim devrimi. Unesco böyle bir öğretmenler günü kutlamasını önermiştir. Ama o tarih 5 Ekim'dir. Biz Atatürk'ün Halk mekteplerinin başöğretmeni olarak ...
 • DUA: ‘Rabbim, Biliyorsun Yüreğimden Geçenleri’

  29 Mart 2021 Köşe Yazıları

  "Ey yüreğimdeki fısıltıyı duyan rabbim, biliyorsun yüreğimden geçenleri ..." diye başlayıp güzellik, sağlık, huzur, kötü ve kötülüklerden korunmayı dileyen sözlerle sürüyordu. "Ey yüreğimdeki fısıltıyı duyan rabbim, biliyorsun yüreğimden geçenleri ..." diye başlayıp güzellik, sağlık, huzur, kötü ve kötülüklerden korunmayı dileyen sözlerle sürüyordu. Hoşuma gitti... paylaştım facebookta... Pek çok kişinin ortak duası olduğundan peş peşe "amin" yorumları sıralandı. Ancak biri vardı ki bir atlı karınca fotoğrafı altında şöyle yazıyordu. Ge...