logo

Yenisahra ve Barbaros’ta Boşaltma ve Yıkımlar Devam Ediyor


Recep Kenan
recepkenan@hotmail.com

Hükümet’in 6306 sayılı yasa ile başlattığı “Kentsel Dönüşüm” kapsamında Yenisahra ve Barbaros mahallelerinde karot alınan riskli binaların boşaltma ve yıkımları sürüyor.

Recep Kenan/itvhaber.com

Ülke genelinde merkezi hükümet tarafından 6306 sayılı yasası ile başlatılan “Kentsel Dönüşüm” çalışmaları kapsamında Yenisahra ve Barbaros mahallelerinde karot çalışması yapılarak riskli bina raporu alınan yapıların Bakanlık (ÇŞB) talimatı ile Ataşehir Belediyesi tarafından yürütülen boşaltma ve yıkım çalışmaları sürüyor.

Bölge genelinde deprem güvenli yapıların azlığının oluşturduğu “Deprem Riski” ile boşaltılan metruklaşan binaların ortaya çıkaracağı asayiş, güvenlik tehlikesi ile karşı karşıya kalan Yenisahra ve Barbaros mahalleleri sakinleri pandemi sürecinde ve kış koşullarında yaşananlara isyan ediyor.

“BAKANLIĞI TALİMATINI UYGULAMAK ZORUNDA KALDIK”

Konu hakkında görüş aldığımız Ataşehir Belediyesi yetkilileri uygulamanın kendi iradeleri dışında geliştiğini maliklerin kendi tasarrufları ile riskli raporu aldıkları binaların boşaltılması yönünde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı talimatını uygulamak zorunda kaldıklarını ifade ediyorlar.

UYGULAMADA ÖNCELİĞİ MALİKLERİN TALEPLERİNE VERDİK

Yenisahra ve Barbaros mahallelerinde yaşanan “Boşaltma” ve Yıkım” uygulamaları ile ilgili Recep Kenan aracılığıyla www.itvhaber.com ’açıklama yapan Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan, bölgedeki “riskli” raporu ve yıkım kararı bulunan binaların boşaltma ve yıkım çalışmalarının süreceğini söyledi. Kayhan uygulamada önceliği maliklerin taleplerine verdiklerini, talepler doğrultusunda çalışma yürütmeye önem verdiklerinin altını çizdi.

12 YENİ BİNANIN BOŞALTILMASINA BAŞLANACAK

Önceki çalışmalarda 8 binanın boşaltıldığını hatırlatan Güneri Yapı, Riskli Alan İlanı aldı Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan, yürütülen çalışmalar kapsamında maliklerinde talebi ile 12 yeni binanın boşaltılmasına başlanacağını söyledi. Bölgede çalışma yürüten DKY firması proje alanında ancak dağınık bir alanında yer alan binaların boşaltılacağının altını çizdi.

Recep Kenan aracılığıyla www.itvhaber.com ’açıklama yapan bölgede çalışma yürüten firmaların çoğunu kaybolduğu, hiç ortada olmadığını kaydetti.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DOĞUNUN EKSPRESİ

  25 Nisan 2022 Köşe Yazıları

  Cumhuriyetin kuruluşunun hemen sonrasında yurdun dört bir tarafının demir ağlarla örülmesi projelerinden birisiydi Kars demir yolu projesi. Bu kararla birlikte yapılan projeler sonrasında İstanbul Haydarpaşa’dan hareketle Kars’a kadar uzanan bir yolculuk aracıydı doğuya giden ekspres yani şimdiki adıyla Doğu Ekspresi.      O yıllarda otobüs vb. ulaşım araçları olmadığından çok değerli bir ulaşım biçimi olarak duruyor bu demir yolu aracı. Doğu batı arasında diğer bir ulaşım aracı da Karadeniz üzerinden yapılan Gemi taşımacılığıymış. İnsanlar...
 • ORTA DİREK YIKILIYOR

  04 Nisan 2022 Köşe Yazıları

  Direk, bir yapıyı ayakta tutmaya yarayan dikmelerdir. Yani bir binada çatıyı taşımaya yarar. Bu tür yapılarda çok direk vardır. Köşelerde ve ortalarda bulunurlar. Ancak, bir direk vardır ki o olmadan binanın ayakta kalması mümkün değildir. Bu direğe orta direk denir. Orta direk daha sağlam ve kalın olur ki tüm yapıyı taşıyabilsin. Betondan yapılarda da bu direk merkez konumunda olduğundan çok önem taşır.      Evet, buraya kadar gerçek anlamlı bir direk kavramı üzerinde durdum. Ancak, şimdi biraz daha benzetme ya da uyar...
 • Körler Sağırlar

  26 Mart 2022 Köşe Yazıları

  Kör ya da sağır, her ikisi de bedensel engel demek. Biri görme diğeri işitme engelli. Mesele bu engeller değil, mesele birinin diğerini ağırlaması ya da suçlaması. Şu sıralar en çok da Anadolu’da kullanılan birkaç atasözünü uygun durumdan bahsedeceğim. “Körler, sağırlar birbirini ağırlar. “Çok anlamlı bir söz olsa ki, Anadolu’da çok kullanılıyor. Hala da günümüzde ağırlıklı kullanılmaya devam ediyor. Buradan mecaz bir anlam çıkarmak gerekirse ikisinin de engelinden dolayı doğru davranamayacaklarıdır. Bir başka atasözü daha var. “Kör köre...
 • YÖK ve DOĞRAMACI Üniversiteler İçin Neye Mal Oldu?

  11 Mart 2022 Köşe Yazıları

  12 Eylül 1980  darbesi  hem demokrasi çabaları içindeki  Türkiye Cumhuriyeti  hem de üniversitelerimiz için ciddi bir tahribat  nedeni olmuştur. Ben bu tarihte İstanbul Tabip Odası başkanıydım. Oda kapatıldı, ben gözaltında karakolda sabah ve akşam 7.30 da imza attım.   Türkiye'nin  kaderinde  büyük rol oynamış  dünyaca tanınan  ünlü bir akademisyen  Prof.Dr. İHSAN DOĞRAMACI  Türkiye  üniversitelerini bu faşizan  yönetim paralelinde adeta yeniden yapılandırmış  ...