logo

AHMET TELLİ ‘KÜTÜPHANE ÇEKİM MERKEZİ OLMALI’

ahmet-telli (0)Ataşehir’de kütüphane açılışına katılan Şair-Yazar Ahmet Telli, yüreğinin gittiği yerde adının olduğunu, çekim merkezi olması gereken kütüphanelerin bellek tazelediğini söyledi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Ataşehir’de adı verilen kütüphanenin açılışına katılan Şair-Yazar Ahmet Telli basın mensuplarının kitap, okur ve kütüphane üzerini sorularını yanıtladı.

Kitaplarda ve kütüphanede yer alan adını hak etmeye çalıştığını, yüreğinin gittiği her yerde adının olduğunu söyleyen Ahmet Telli; okuma oranlarındaki olumsuzluğun altını çizip, yabancı okurların da popüler kültürün etkisinde olduğunu söyledi.

Okur yönlendirmeye inanmadığını, niteliği zamanla bulacağını vurgulayan Ahmet Telli, uygulanılacak programla çekim merkezi haline getirilebilecek kütüphanelerin bellek tazeleyici özelliğine dikkat çekti.

ahmet-telli (5)

Şair-Yazar Ahmet Telli, Hüseyin Hışman, Sadi Özata, Ayten Çakır Kartal

ADIMI HAK ETMEYE ÇALIŞIYORUM

Ataşehir’de yapımı tamamlanan ve adının verildiği kütüphanenin açılışında duygularını ifade eden Şair-Yazar Ahmet Telli; “Önce kendi adımı hak ettiğimi, hak etmeye çalıştığımı düşünüyorum. Bu bir hayat, bir ömür boyu demokrasi ve özgürlük mücadelesi içinde geçen bir ömür olarak tarif edebilirim ömrümü. Yüreğimin gittiği her yerde benim adım var. Tunceli’de kütüphanede bir bölüme adımın verildiğini hatırlıyorum. Ne oldu bilemiyorum. Birde Kitaplarımın üstünde var adım” adını hak etmeye çalıştığını kaydetti.

ahmet-telli (4)

Şair-Yazar Ahmet Telli, Hüseyin Hışman, Ayten Çakır Kartal

POPÜLER KÜLTÜRÜN YABANCI OKURLARDA ETKİLİ

Okuma alışkanlığında istatistiki olarak olumsuz yerde olduğumuzu kabul eden Şair-Yazar Ahmet Telli, yurtdışındaki okurların popüler kültürün etkisinde olduğunu vurgulayarak; “Genel olarak olumsuz bir kanaat vardır Türkiye için.  Evet, doğrusu istatistiki olarak Türkiye olumsuz bir yerde. Ama ben biraz daha bardağın dolu yanına bakmak istiyorum. Yurtdışında gördüğüm, izlediğim okuma biçimlerinde, diyelim ki; metrolarda, trenlerde okunan kitaplara bakıyorum. Bunlar popüler kitaplardır. Yani popüler kültürün yabancı ülkedeki insanları da bir biçimde kendi cazibe merkezine çektiğini ve orada tüketim ideolojisine yakın okumalar olduğunu görüyorum. Burada az okumayı kuşkusuz kabul edeceğiz ama nitelikli okurlarımızda var. Onlara sahip çıkmak, mutlaka az olduğumuzu bilerek çoğalmanın mümkün olduğunu hissedeceğiz. Bunu yaşayacağız. Hayatımıza çağıracağız” dedi.

ahmet-telli (79)

Şair-Yazar Ahmet Telli,

OKURU YÖNLENDİRMEYE İNANMIYORUM

Telli, okurun nitelikli kitaba yönlendirilmesi ile ilgili ise düşüncelerini; Bu pedagojik bir çaba gibi hep adlandırılır ama ben bu tür yönlendirmelere pek inanmıyorum. Biz ne istersek öyle olsun istiyoruz. Gençlerin, insanların kendi istediklerini aramasını sağlarsak; o niteliği bulacaktır. Yani bize göre nitelikli olan, o insanın o gencin belki de gereksinimini değil. Onun neyi istediğinin, bir ihtiyaç hissettiğini sağlamak gerekir diye düşünüyorum” şeklinde dile getirdi.

KÜTÜPHANENİN ÇEKİM MERKEZİ OLMALI

Kütüphanedeki ekinliklerde aylık ve yıllık program yapılabileceğini söyleyen Ahmet Telli, kütüphanenin çekim merkezi olması açısından okullarda ve yetişkin okurlarda bir eğilim yoklaması yapılması gerektiğini söyledi.

KÜTÜPHANE,  BELLEK TAZELEYİCİ

Çocukların istediği yazarların getirilebileceğini onlarla diyalog kurulmasının sağlanabileceğini, yetişkinlere yönelik sohbet yada paneller düzenlenebileceğini kaydeden Ahmet Telli, Kütüphanenin  bellek tazeleyici veya tozlanan belleklerin tozunu alma işlevi görebileceğini belirtti.

ahmet-telli (30)

Şair-Yazar Ahmet Telli Çocuk ve Halk kütüphanesi Açılış Töreni

ahmet-telli (33)

Şair-Yazar Ahmet Telli Çocuk ve Halk kütüphanesi Açılış Töreni, Battal İlgezdi, Gamze Akkuş İlgezdi

ahmet-telli (72)

Şair-Yazar Ahmet Telli Çocuk ve Halk kütüphanesi Açılış Töreni

ahmet-telli (77)

Şair-Yazar Ahmet Telli Çocuk ve Halk kütüphanesi Açılış Töreni

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
1538 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

AHMET TELLİ ‘KÜTÜPHANE ÇEKİM MERKEZİ OLMALI’” için 1 yorum

 1. recep : diyor ki:

  AHMET TELLİ ‘KÜTÜPHANE ÇEKİM MERKEZİ OLMALI’ |
  İTV Haber:
  AYRINTI HABERİMİZDE, TIKLAYINIZ…
  https://www.itvhaber.com/?p=80557
  #Ataşehir #Kütüphane Açılışı #Şair #Yazar #AhmetTelli #Kütüphane #Bellek #Okur #OkumaAlışkanlığı #NitelikliOkur #Kitap #HalkKütüphanesi #ÇocukKütüphanes