logo

Meteoroloji’den Trabzon, Rize ve Artvin İçin Turuncu Kodlu Uyarı

Meteoroloji’den Trabzon, Rize ve Artvin İçin Turuncu Kodlu Uyarı

Yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu ve aralıklı yağışlı geçmesi ön görülen Perşembe günü Trabzon, Rize ve Artvin için Turuncu Kodlu yağıl uyarısı yapıldı.

Recep Kenan / itvhaber.com

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahmin Merkezi tarafından Trabzon, Rize ve Artvin için Turuncu Kodlu, çeşitli bölgelerde 7 il için ise sarı kodlu uyarı yapıldı.

YURT GENELİ METEOROLOJİK GÖRÜNÜM

Perşembe günü ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile İstanbul, Kayseri, Sivas ve Tokat çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu (Malatya hariç), Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda kuvvetli, Trabzon, Rize ve Artvin çevrelerinde yer yer çok kuvvetli olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun doğu kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak eseceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde iç kesimlerde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

YÜKSEKLERDE KARLAKARIŞI YAĞMUR YADA KAR!

Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun doğu kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor.

MARMARA BÖLGESİNDE HAVA

Parçalı, zamanla çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların İstanbul ile kuzey kesimleri başta olmak üzere Kocaeli ve Sakarya’da yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Marmara’nın Doğusunda Yerel Kuvvetli Sağanak Yağışlar Bekleniyor!

Yerel Kuvvetli Sağanak Yağış

Yapılan son değerlendirmelere göre; 18.10.2023 Çarşamba sabah ilk saatlerden itibaren İstanbul ile kuzey kesimleri başta olmak üzere Kocaeli ve Sakarya’da yerel olarak kuvvetli sağanak yağışlar beklendiğinden sel, su baskını, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Orta ve Doğu Karadeniz Kıyı Kesiminde Kuvvetli Sağanak Yağış Bekleniyor!

Kuvvetli Sağanak Yağış

Orta ve Doğu Karadeniz’de beklenen sağanak yağışların bu gece saatlerinden itibaren etkisini artıracağı ve yarın (19.10.2023 Perşembe) günü sabah saatlerine kadar Ordu ve Giresun’da, öğle saatlerine kadar Trabzon ve Artvin’de kuvvetli (21-50 kg/m2), Rize çevreleri ile Artvin’in kuzey ve kıyı kesimlerinde yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2) olacağı tahmin ediliyor. Sel, su baskını, heyelan ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Akdeniz’de Yerel Kuvvetli Gök Gürültülü Sağanak Yağışlar Bekleniyor!

Gökgürültülü Sağanak Yağış

Yapılan son değerlendirmelere göre; 18.10.2023 Çarşamba günü Antalya, Isparta’nın güneyi, Burdur’un doğusu, Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay’ın batısı ile Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yerel dolu yağışı, yağış anından kuvvetli rüzgar ve kıyı kesimlerde hortum riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Samsun, Sinop ve Kastamonu’da Yerel Kuvvetli Sağanak Yağışlar Bekleniyor!

Kuvvetli Sağanak Yağış

Yapılan son değerlendirmelere göre; 18.10.2023 Çarşamba günü Orta Karadeniz’de etkisini arttırması beklenen sağanak yağışların; sabah saatlerinden itibaren Kastamonu’da, öğle saatlerinden itibaren Sinop ve Samsun’da yerel olarak kuvvetli olacağı tahmin edildiğinden sel, su baskını, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

DENİZLERİMİZDE FIRTINA

Denizlerimizde (Batı Karadeniz ve Batı Akdeniz) Fırtına Bekleniyor!

Batı Karadeniz’in doğusunda rüzgarın yarın (Çarşamba) sabah saatlerinden itibaren doğu ve kuzeydoğudan 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Fırtınanın, aynı gün akşam saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenmektedir.

Batı Akdeniz’in batısında rüzgarın yarın (Çarşamba) öğle saatlerinden itibaren batı ve güneybatıdan 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Fırtınanın, aynı gün gece saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenmektedir.

HAVA SICAKLIĞI:
Sıcaklıkların mevsim normallerinin 2 ila 4 derece altıda seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR:
Genellikle kuzeyli, yurdun güneyinde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ile Kuzey Ege ve Batı Karadeniz kıyılarında kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR:

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:
İstanbul ile kuzey kesimleri başta olmak üzere Kocaeli, Sakarya çevreleri, Samsun, Sinop, Kastamonu, Tokat, Amasya, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin’in kıyı kesimleri, Antalya, Isparta’nın güneyi, Burdur’un doğusu, Mersin, Adana, Osmaniye, Tunceli, Muş, Bingöl çevreleri, Hatay’ın batısı ile Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde yerel olarak kuvvetli olacağı tahmin edildiğinden sel, su baskını, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI:
Rüzgarın; Marmara ile Kuzey Ege ve Batı Karadeniz kıyılarında kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ